28.04.2022 09:16

Kabaret živé folk-elektronické hudby na motivy Andersenových povídek. Premiéra inscenace EXIT souboru Fekete Seretlek

Bylo nebylo – ticho. Prázdný prostor, šest hudebníků, herců, loutkářů, zpěváků a šest stojanů na noty. Svícen, panenka, papír, hračky. Každý objekt má svou hudební roli, každý funguje jako ozvučený nástroj, každý má svou kompozici postavenou na střípcích motivů z Andersenových povídek. Obrazy jsou interpretovány skrz zvuk předmětů, intimitu střídají hudebně-kabaretní části. Premiéry nové inscenace Fekete Seretlek s názvem EXIT proběhnou 1. a 2. května v Paláci Akropolis.

Autorem všech kompozic a aranžmá písní, které Fekete Seretlek chystají pro svou autorskou inscenaci EXIT, je Matija Solce - slovinský loutkář, režisér, herec a hudebník, držitel mnoha ocenění na prestižních mezinárodních divadelních festivalech. V současné době Palác Akropolis s úspěchem uvádí inscenaci na motivy románu Lva Nikolajeviče Tolstého Anna Karenina s názvem KAR a hudebně-divadelní projekt volně inspirovaný Orwelovou dystopií 1984 s názvem RAT.

Nová inscenace EXIT navazuje na úspěch těchto divácky úspěšných inscenací, které za sebou mají desítky zájezdů po celé Evropě. Dominantním prvkem nejnovější inscenace budou neobvyklé předměty, které se během představení promění v hudební nástroje, které bychom marně hledali v jakékoliv kapele nebo orchestru.

Premiéry: 1. a 2. května 2022 v Paláci Akropolis

Režie: Matija Solce
Hudba: Matija Solce, Ivo Sedláček a Fekete Seretlek
Scéna: Jana Nunčič, Matija Solce, Jiří N. Jelínek
Hrají: Anna Bubníková, Pavol Smolárik, Jan Meduna, Ivo Sedláček, Jiří N. Jelínek, Matija Solce
Produkce: Studio Damúza a Art Frame Palác Akropolis

Skupina Fekete Seretlek se nechává inspirovat, využívá a míchá, zpracovává a proměňuje tradiční lidové motivy a písně z celého světa a přetváří je v nové originální tvary a kompozice. Šest hudebníků a zároveň herců, absolventů různých ročníků pražské DAMU. Kromě hudebních počinů sbírají úspěchy také se svojí divadelní autorskou inscenací KAR, a to jak na domácím, tak mezinárodním poli.

Matija Solce je slovinský loutkář, režisér, herec a hudebník, držitel mnoha ocenění na prestižních mezinárodních divadelních festivalech. Již několik let úspěšně křižuje svět s vlastním loutkovým divadlem Teatro Matita. Je tvůrcem kompozic a aranžmá všech písní své kapely Fekete Seretlek. V současné době dokončuje doktorskýá studia na pražské DAMU. Jeho tématem je hudební rozměr loutkového divadla, který se vine také všemi jeho inscenacemi.

http://feketeseretlek.cz/

Autor článku: Kateřina Sochací

Kabaret živé folk-elektronické hudby na motivy Andersenových povídek. Premiéra inscenace EXIT souboru Fekete Seretlek

Inscenace

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

22.09.2022

Jak se dělá tanečník – konzervatoř Taneční centrum Praha hostuje v Náchodě

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  uvede ve čtvrtek 22. září 2022 ve Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě od 9 a od 11 hodin tanečně-vzdělávací představení pro školy s názvem Jak se dělá tanečník. Jedná se o profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, jehož dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol.

21.09.2022

Dekkadancers se vrací k tradici komponovaných večerů. V premiéře uvedou Double Shot

První letošní novinkou tanečního souboru DEKKADANCERS bude Double Shot, večer složený ze dvou choreografií. První polovinu večera obstará Occultatum, které se zaměří na démony, kteří jsou ukryti v každém z nás. Jeho autorem je trojnásobný držitel Thálie za tanec Ondřej Vinklát. Autory druhé choreografie jsou Štěpán Pechar a Viktor Konvalinka.