10.11.2004 00:00

Kašpar Hauser se v Budějovicích poprvé chystá na jeviště

V úterý 9. listopadu za účasti autora zahájil činoherní soubor Jihočeského divadla v Českých Budějovicích zkoušky na první uvedení novinky Jana Vedrala Kašpar Hauser-Dítě Evropy. Hra, která získala třetí cenu v letošním ročníku soutěže Nadace Alfréda Radoka o nejlepší domácí původní hru, je v prvním plánu historickou detektivkou, napsanou na základě skutečných událostí v Německu v první polovině 19. století. Příběh nalezence Kašpara, uneseného následníka bádenského trůnu, který třináct let svého „dětství“ strávil v temné kobce bez kontaktu s vnějším světem, je ale i svého druhu mýtem, který zobrazuje traumata moderního člověka.

V režii Martina Glasera se v titulní roli představí Pavel Oubram. V premiéře, kterou Jihočeské divadlo plánuje na pátek 17. prosince dále hrají Petr Šporcl, Martin Hruška, Daniela Bambasová, Bibiana Šimonová, Ondřej Volejník a další. Scénu a kostýmy navrhla Petra Hábová.

Kašpar Hauser v dramaturgii Olgy Šubrtové nahradil původně ohlášenou Jecelínovu hru Tristan a Isolda a je součástí letošní „České sezóny“ v činohře Jihočeského divadla. Po Hrabalových Harlekýnových miliónech, které nastudoval šéf činohry Ivo Krobot, a Vedralově Kašparu Hauserovi, bude v únoru následovat Havlova Žebrácká opera v režii P. Štindla, v dubnu Jirotkův Saturnin v adaptaci a režii J. Jirků a sezónu uzavře v květnu nová hra podle skandální prvotiny Jaroslava Havlíčka Muž sedmi sester, kterou připravuje domácí tým Martin Glaser a Olga Šubrtová. Ti také chystají na konec února v rámci „off-programu“ inscenaci Mrzáka inishmaanského do studiového prostoru Malého divadla.

info@jihoceskedivadlo.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti