07.02.2022 18:53

Kateřina Kněžíková byla nominována na cenu BBC Music Magazine Award v kategorii „Vocal“

Sopranistce Kateřině Kněžíkové se splnil sen.  Se svým debutovým  albem Phidylé, které nahrála s Janáčkovou filharmonií Ostrava a s dirigentem Robertem Jindrou, slaví mezinárodní úspěchy od samého vydání (Gramophone Editor's Choice). Nyní její Phidylé byla vybrána mezi tři alba nominovaná na BBC Music Magazine Award v kategorii „Vocal“. 

BBC Music Magazine Awards jsou vyhrazené pouze klasické hudbě a na rozdíl od většiny jiných prestižních cen zde o vítězi jednotlivých kategorií rozhoduje prostřednictvím internetového hlasování široká veřejnost po celém světě.

 „Nominace na tak úžasnou cenu mi zcela vyrazila dech a už jen to být v takové společnosti je pro mě obrovská pocta. Byla jsem nadšená, že nahrávka má úspěch nejen u posluchačů ale i u kritiky. Nestává se mi často, že by se mi stalo něco tak krásného na první dobrou. Člověk hledá roky, jakým stylem a čím by se chtěl prezentovat a nám se to povedlo na poprvé. Byla trefa do černého. Dirigent Robert Jindra odhadl, jakým repertoárem bych se měla prezentovat a já jsem se v něm zcela našla. K písním jsem vždy tíhla. Nahráli jsme něco, co bylo dramaturgicky úžasně uchopeno," říká Kněžíková.

Kateřina Kněžíková obstála ve velké konkurenci.

„Těch CD vzniklo hodně už jenom proto, že jsme nemohli stát na koncertních pódiích a měli čas více nahrávat. Nikdy by mě nenapadlo, že se svým prvním CD udělám takovou díru do světa. Už teď jsem nadšená. Jsem nominována mezi umělci, kteří působí po celém světě a nahrávají jedno CD za druhým, Je to pro mě splněný sen, “ dodává naše nejobsazovanější pěvkyně.

V konstelaci ne úplně šťastné doby, tak má Kateřina důvod oslavovat. 

„To, že se ze dne na den akce ruší, ať už z důvodu pozitivního testu vašeho či někoho jiného nebo díky karanténě dětí už dnes nikoho nepřekvapuje. S ničím bohužel nemůžeme do poslední chvíle počítat. Pro všechny je to těžké. Nejvíce mě mrzí Glagolská mše Leoše Janáčka, kterou jsem měla zpívat v Bamberku a poté v Bostonu,“ posteskla si  sopranistka Kněžíková.

Veřejné hlasování probíhá od 20. ledna do 28. února 2022 na: https://www.classical-music.com/features/articles/bbc-music-magazine-awards-2022/

Autor článku: Eva Jasanovská