15.09.2017 10:09

Kino Aero ukáže nejoceňovanější divadelní výkon roku, strhující Billie Piper v moderní verzi Lorkova dramatu Yerma

Všech šest cen udělovaných pro nejlepší herečku na londýnském jevišti získala hvězda seriálu Pán času Billie Piper za svůj strhující výkon v hlavní roli dramatu Yerma. Hra španělského klasika Federica Garcíy Lorky o ženě zoufale toužící po dítěti se v inscenaci Simona Stonea proměnila ve vášnivý příběh ze současnosti, odehraný bez přestávky na jevišti obehnaném skleněnou stěnou. Inscenace měla při své loňské premiéře takový úspěch, že se letos v létě do divadla Young Vic na několik týdnů vrátila – a znovu se okamžitě vyprodala. Pro ty, kteří se na jedno z nejžádanějších představení londýnské sezóny nedostali, je tu opět NT Live. Britská kina Yermu promítala na konci srpna v přímém přenosu, ve čtvrtek 21. září Billie Piper v její životní roli ukážou ze záznamu i kina mezinárodní. V Česku to bude pražské kino Aero, netradičně od 20.30 hodin.

Jedna z nejlepších inscenací dekády

Yermu, která se v českých divadlech objevuje i pod názvem Pláňka, napsal Federico García Lorca v roce 1934. Odehrává se na španělském venkově, kde se od ženy očekává, že se stane matkou. Yermina touha po dítěti se tak stane nebezpečnou posedlostí. Ani v Londýně 21. století Lorkova hra s proporcemi řecké tragédie neztratila nic na své působivosti. Spíš naopak. V úpravě a režii Australana Simona Stonea se z Yermy stalo velmi současné drama. Hlavní hrdinka se nyní živí jako lifestyle editorka s mnoha fanoušky na sociálních sítích, zatímco její manžel chce hlavně cestovat a vydělávat. Čím dál víc těsnější a klaustrofobní bublinu, v níž pár žije a do níž nechává nahlížet veřejnost, zvýrazňuje originální scéna, kterou ohrazuje stěna z průhledného skla. „Další trumf divadla Young Vic a jeho závazku objevit v klasice současný hlas,“ napsal web LondonTheatre a není v tomto názoru zdaleka sám. Inscenace divadla, které už skvěle zmodernizovalo Tramvaj do stanice Touha či Pohled z mostu, nadchla kritiku i diváky, získala hned osm pětihvězdičkových recenzí a stala se jednou z nejoceňovanějších celé dekády.

Vrchol kariéry populární herečky

Samo představení získalo cenu Olivier pro nejlepší revival, nejvíce ocenění pak připadlo herečce Billie Piper, která podle recenzentů v hlavní roli podává ohromující, podmanivý, dechberoucí, strhující výkon. Čtyřiatřicetiletá Angličanka se proslavila už v patnácti letech jako zpěvačka, nedlouho poté, co se v 21 letech začala věnovat herectví, získala roli v mimořádně populárním britském seriálu Pán času (Doctor Who). Yerma pro ni představuje dosavadní vrchol kariéry. Jako první za ni vyhrála všech šest cen pro nejlepší herečku, včetně sošek Olivier a Evening Standard.  „Myslím, že to je nejvíc emocionální postava, kterou jsem kdy hrála. Ale celé představení jsem moc milovala,“ uvedla Piper. Sama je matkou dvou synů, mezi přáteli má však hodně těch, kteří otázku plodnosti řeší. „Když jsem četla původní hru, zarazilo mě, jako současný mi její příběh připadal. Ani v době, kdy ženy chtějí mít vše, nemůžete ignorovat tikající biologické hodiny.“

www.ntlive.cz | www.vicnezfilm.cz

Autor článku: Zuzana Raušová

Kino Aero ukáže nejoceňovanější divadelní výkon roku, strhující Billie Piper v moderní verzi Lorkova dramatu Yerma

Zahraniční divadlo

23.09.2021

Zahraniční hosté na Jatkách78 v Pražské tržnici

Londýnské duo Nikki & JD věnující se párové akrobacii vzbudilo na festivalu Fringe v Edinburghu pozornost. Jejich vzrušující debut Knot si v roce 2019 odvezl významnou cenu Total Theatre & Jacksons Lane Award v kategorii  nový cirkus i ocenění Herald Angel Award. Show vypráví prostřednictvím dechberoucí akrobacie a tísnivého tance o až bizarní blízkosti dvou akrobatů. Premiérové české uvedení je naplánované na pátek 1. října na Jatkách78 v Pražské tržnici.

20.09.2021

Pozrite si Zlatú kolekciu slovenského profesionálneho divadla

Rok 2020 sa niesol v duchu osláv jedinečného divadelného jubilea – stého výročia založenia Slovenského národného divadla. Toto jubileum tiež možno chápať ako počiatok slovenského profesionálneho divadelníctva. Projektom s názvom Zlatá kolekcia slovenského profesionálneho divadla chce Divadelný ústav/Centrum výskumu divadla poukázať na obdivuhodné výsledky slovenských inscenátorov prostredníctvom toho najlepšieho, čo od roku 1920 vzniklo v slovenských profesionálnych divadlách.

17.09.2021

Šípková Růženka Divadla Drak míří na festivaly do Chorvatského Záhřebu a Srbské Subotice

Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021.