23.09.2019 11:48

Kino Svět v Holešově na Kroměřížsku bude hostit čtvrtý ročník soutěžní přehlídky amatérských divadelních souborů

Kino Svět v Holešově na Kroměřížsku bude od 18. do 20. října hostit čtvrtý ročník soutěžní přehlídky amatérských divadelních souborů. Divákům se představí šest ansámblů včetně žákovského dramatického kroužku DivADílko ze 3. Základní školy Holešov. Cílem přehlídky je podpora ochotnické tradice ve městě, řekla dnes ČTK mluvčí pořádajícího Městského kulturního střediska (MKS) v Holešově Dana Podhajská.

Porota rozdá ceny za nejlepší režii, nejlepší mužský a ženský výkon v hlavní a vedlejší roli a závěrem celkovou cenu poroty. „Zajímavé na naší přehlídce je to, že se snažíme vtáhnout veřejnost, takže každý, kdo uvidí představení, může zůstat potom dál v sále a může se zúčastnit diskusní hodnotící debaty, může se zapojovat, může si poslechnout, jak reaguje porota, jak reagují herci, jak si obhajují to, co nastudovali. Je to poměrně dost interaktivní," uvedla Podhajská.

Přehlídku zahájí 18. října v 19:00 letošní premiéra Divadla 6. května Holešov, jehož členové předvedou inscenaci Zkoušíme Pygmalion aneb My Fair Higgins s podtitulem Generální předpremiéra. Podle režiséra Jana Nejedlého se soubor pustil do kombinace původní divadelní hry Bernarda Shawa z roku 1912 a předstírání procesu zkoušení. „S dramaturgyni Hanou Drozdovou jsme si autorovu nejslavnější hru dovolili trochu upravit. Během zkoušení s herci se nám do děje dostala vedlejší příběhová linka, která je náhledem do atmosféry obvyklé při divadelním zkoušení," uvedl Nejedlý.

O den později bude program dopoledne pokračovat situační komedií Případ čestné nevěstky divadelního souboru P.O.KRO.K Kroměříž, odpoledne se v tragikomedii Královny představí ochotníci z Kojetína na Přerovsku a večer herci z Divadelního spolku Kroměříž s mozaikou monologů dvou herců nazvanou Mariáš života. Poslední den přehlídky bude patřit inscenaci Všechny filozofy bych postavil ke zdi v podání ochotníků z Morkovic na Kroměřížsku a pohádce Perníková chaloupka aneb Jak to bylo s Karkulkou, kterou nastudoval zmíněný holešovský dramatický kroužek.

Divadelní přehlídka se v Holešově koná od roku 2016, vznikla ve spolupráci MKS a Divadla 6. května Holešov. Vstupenky na jednotlivá představení a třídenní permanentky si lze zakoupit v Městském informačním středisku Holešov, případně přes webové stránky www.holesov.info, kde je také zveřejněn program přehlídky a další podrobnosti.

Autor článku: ČTK: chv, hj