05.04.2006 00:00

Kladenské divadlo loni zvýšilo svůj zisk

Kladno 5. dubna (ČTK) - Středočeské divadlo Kladno hospodařilo loni se ziskem bezmála 625.000 korun, což znamená zlepšený hospodářský výsledek oproti roku 2004, kdy divadlo vydělalo zhruba 545.000 korun. ČTK to sdělila ředitelka kladenského divadla Blanka Bendlová.

Zisk z roku 2004 podle vedoucího ekonomicko-provozního úseku divadla Tomáše Balouna zcela pokryl ztrátu z minulých období. Z loňského zisku byly tři čtvrtiny dány do rezervního fondu a jedna čtvrtina do fondu reprodukce majetku.

"Na dobrém hospodářském výsledku se podepsal větší počet prodaných vstupenek i vnitřní úsporná opatření. Například zrušení pevných telefonních linek a jejich nahrazení mobily přineslo úsporu 200.000 korun," řekla ČTK Bendlová.

O představení kladenského divadla stoupá zájem. Zatímco v roce 2001 prodalo téměř 25.000 vstupenek, loni to bylo 61.000 vstupenek. Lidé podle Bendlové projevují velký zájem o vlastní hry Středočeského divadla Kladno, úspěch však měla i dovezená představení. "Divadlo bude nadále nabízet především vlastní repertoár," uvedla ředitelka.

V největším středočeském městě mají ve své 91. sezoně stejný počet premiér jako v minulé, tedy sedm. Středočeské divadlo Kladno je zatím příspěvkovou organizací města s rozpočtem 30 milionů korun. Město poskytuje 23 milionů korun, zbytek si vydělá samo divadlo.

Na začátku roku 2006 se Středočeské divadlo Kladno spojilo s Divadlem Lampion v jednu scénu. Divadlo Lampion loni hospodařilo se ziskem zhruba 23.000 korun. Vzhledem k zachování specifičnosti obou scén má nyní divadlo jednoho ředitele, ale samostatná umělecká vedení. "Za úkol od magistrátu máme připravit vznik s.r.o. k 1. červenci tohoto roku," uvedla ředitelka.

Největší úspěch v Kladně slaví muzikály a veselohry. Komedie Kdekdo to rád horké a Sluha dvou pánů jsou na programu již třetí sezonu a muzikál Balada pro banditu podle Bendlové zaznamenává pětadevadesátiprocentní návštěvnost.

Zatím poslední čtvrtou premiérou 91. sezony se letos 11. února stala Maryša. První premiérou byla 1. října švýcarská komedie Urse Widmera Top Dogs v režii Petra Svojtky, 22. října následovala premiéra anglické situační komedie Úžasná svatba a 10. prosince muzikál Balada pro banditu. V sobotu představí v Kladně režisér Ondřej Zajíc Terasu Jeana-Clauda Carriera. Strindbergovo drama Slečna Julie uvedou na konci dubna ve studiovém prostoru Divadla Na Točně a premiéra komedie Carla Goldoniho Poprask na laguně uzavře sezonu 17. června pod širým nebem v prostorách zahrady kladenského zámku.

Uměleckým šéfem Středočeského divadla Kladno bude od od nové divadelní sezony režisér Štěpán Chaloupka. Nahradí Petra Svojtku, který se v sezoně 2006/2007 stane zástupcem ředitele pro věci umělecké v Městských divadlech pražských. Novým uměleckým šéfem loutkohereckého souboru Divadla Lampion se v únoru stal Ondřej Lážnovský.

Stálý soubor kladenského divadla zahájil svou činnost v září 1915. Po Praze, Brně a Plzni se stal nejstarším českým regionálním divadlem. V sezoně 1949/1950 převzal provozování divadla Městský národní výbor. V roce 1964 bylo divadlo přejmenováno na Divadlo Jaroslava Průchy a v roce 1966 bylo spojeno s divadlem v Mladé Boleslavi v jeden umělecký, provozní a ekonomický celek. Po listopadu 1989 změnilo svůj název na Středočeské divadlo Kladno a Mladá Boleslav. V sezoně 1994/1995 se obě divadla osamostatnila.

jir snm

Autor článku: ČTK