06.09.2007 00:00

Kladenské divadlo zahájilo 93. sezonu bez uměleckého šéfa

Kladno 6. září (ČTK) - Středočeské divadlo Kladno zahájilo svou 93. sezonu bez dosavadního uměleckého šéfa Štěpána Chaloupky. Ten se v červenci s vedením divadla nedohodl na prodloužení své roční smlouvy. Vzájemné spory vyvrcholily stažením muzikálu Tři mušketýři. Novinářům to řekla ředitelka divadla Blanka Bendlová. Nového uměleckého šéfa divadla stále hledá.

"Rozhodla jsem se Tři mušketýry stáhnout z repertoáru, protože se příliš blížily novácké show, a tímto směrem jít nechceme," řekla ČTK Bendlová.

V nové umělecké sezoně 2007/2008 nabídne kladenské divadlo sedm premiér, stejně jako v předchozí. První premiérou bude 6. října drama skotského dramatika Davida Greiga Vzdálené ostrovy.

V režii Petra Svojtky divadlo 26. října nabídne premiéru klasického Moliérova Lakomce, poslední premiérou tohoto roku bude 15. prosince komedie N. V. Gogola Ženitba aneb jak se Agáta chtěla před Vánocemi vdát.

"Další premiéru chystáme na únor 2008, ale vzhledem k odchodu Štěpána Chaloupky v současné době vybíráme nový titul," sdělila Bendlová.

V prostorách Divadla Na Točně kladenský soubor 5. dubna nabídne premiéru nové komedie Vasilije Sigareva Detektor lži v režii čerstvého absolventa DAMU Nikolaje Peneva. Další dubnovou premiérou bude 26. dubna Divadelní komedie finského autora Bengta Ahlforse.

Svou 93. sezonu kladenské divadlo tradičně uzavře premiérou v zámecké zahradě, kde letos uvede pohádku pro děti i dospělé Ondina francouzského autora Jeana Giraudouxe.

Podle Bendlové na repertoáru divadla například zůstávají úspěšné inscenace Lucrezia Borgia, Vše o ženách, muzikál Tajný deník Adriana Molea či převleková komedie Charleyova teta.

Herecký soubor divadla je podle ředitelky Bendlové stabilizovaný, odešel pouze Radim Kalvoda a přišel Štěpán Benoni.

Do své 58. sezony také vstupuje dětské Divadlo Lampion, které se na začátku roku se Středočeským divadlem Kladno spojilo v jednu scénu. V úvodu sezony herci nastudují klasické pohádky Červená Karkulka a Kocour v Botách. První premiéra se uskuteční 5. října.

V uplynulé sezoně Středočeské divadlo Kladno meziročně zvýšilo tržby o zhruba 250.000 korun na letošních 3,4 milionu korun. Jde o výrazný nárůst oproti roku 2005, kdy tržby divadla stoprocentně vlastněného městem činily necelých 2,8 milionu korun. Po loňském propadu se od ledna do června o téměř 3000 zvýšil počet diváků na letošních 19.600, v roce 2005 to bylo 19.100 diváků.

Příspěvková organizace města Středočeské divadlo Kladno se loni změnila na společnost s ručením omezeným. Rozpočet divadla je přes 30 milionů korun. Z větší části na jeho činnost přispívá město. Od 1. dubna společnost Středočeské divadlo Kladno převzala Kladenský zámek s galerií a zahradou a změnila svůj název na Kultura pro Kladno.

Stálý soubor kladenského divadla zahájil svou činnost v září 1915. Po Praze, Brně a Plzni se stal nejstarším českým regionálním divadlem.

jir jpt

Autor článku: ČTK