16.09.2019 21:14

Kladenští koaliční zastupitelé nepodpořili návrat bývalého jednatele divadla Jana Krafky do funkce

Kladenští koaliční zastupitelé dnes nepodpořili návrat bývalého jednatele divadla Jana Krafky do funkce. Radní města jej odvolali kvůli rostoucí ztrátě divadla a nevýhodnosti některých uzavřených smluv. Hlasovalo se na návrh opoziční Volby pro Kladno. Město vede koalice ODS, Kladeňáci, SPD a ANO. O případné stávce divadelníků se bude podle vedoucího divadelních odborů Tomáše Hrona ještě jednat, řekl dnes novinářům. Divadlo je ve stávkové pohotovosti.

Sál byl při jednání zastupitelů dnes plný, přišly tři stovky lidí, ne všichni ale přišli protestovat proti odvolání Krafky. V diskusi vystoupil odcházející umělecký šéf Jaroslav Slánský a několik dalších členů souboru divadla. Krafka na jednání byl, ale veřejně nevystoupil. Podle kladenského primátora Dana Jiránka (ODS) nebyly za Krafkova vedení dodržovány právní předpisy, podle opozičního zastupitele a bývalého primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno) byl Krafka jako jednatel bravurní. „Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde," uvedl. Opoziční zastupitelé se po přestávce nevrátili na pokračující jednání zastupitelstva.

Nová jednatelka divadla, Irena Žantovská, dnes představila své návrhy, jak by divadlo mělo fungovat v příštích letech. Počítá se i zachováním obou stálých souborů, tedy činohry a loutkového souboru Divadla Lampion, které se zaměřuje na dětské diváky. „Tou hlavní cestou, je cesta k navyšování výnosů," řekla dnes Žantovská. Zařadila do ní například zvyšování průměrné návštěvnosti, zvyšování počtu zájezdů a tržeb z pronájmu prostor divadla. Vedení divadla také bude podle ní hledat cesty, jak aktivně získávat dotace, například od Středočeského kraje.

Jedním z témat dnes byl i podání trestního oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření, že sociální sítě zřízené k propagaci divadla sloužily k soukromým aktivitám, například šíření názorů zaměstnanců divadla. Žantovská dnes oznámila, že trestní oznámení nepodala, protože zatím není schopná vyhodnotit, zda by mohlo jít o trestný čin, nebo ne.

Oba soubory divadla nyní zkouší představení pro nastávající sezonu. „Nezastírám, že situace v činoherním souboru je emočně vypjatá," dodala Žantovská. Podle ní má divadlo nadále zájem o stálou spolupráci s Krafkou, který ale na začátku září požádal o ukončení hereckých závazků dohodou, proto bylo zrušeno několik představení. Musel být upraven dramaturgický plán a sezona začíná o několik dní později, a to v úterý reprízou inscenace Žena v černém. První premiérou sezony by měl být 19. října muzikál Miluji tě, ale. Kromě uměleckého šéfa podaly výpověď dvě dramaturgyně a herečka Zuzana Mixová.

https://www.divadlokladno.cz/

Autor článku: ČTK: Sandra Bejšáková, dr

Kladenští koaliční zastupitelé nepodpořili návrat bývalého jednatele divadla Jana Krafky do funkce

Zprávy

03.04.2020

Herecká asociace: Reakce na „Program 25“ – podpora OSVČ

Herecká asociace, profesní a odborová organizace, pečlivě sleduje kroky Vlády ČR, které mají vést k podpoře naší společnosti v rámci dnešní „virové krize“. Jsme rádi, že jsme z úst ministryně financí slyšeli, že se podpora bude týkat všech OSVČ – tedy i tzv. „svobodných povolání“ – jako jsou umělci, zpěváci, tanečníci, herci, grafici, architekti atp. Některé z těchto profesí naše organizace zastupuje. V současné době jsme však zklamaní z podmínek, které musí splnit tzv. OSVČ, aby se účastnil „Programu 25“.

03.04.2020

Městská divadla pražská: Když potlesk a zpěv nestačí. Poděkování první linii

Městská divadla pražská spouštějí unikátní akci. Od prvního dubna mohou lidé na webových stránkách MDP vyjádřit podporu a poděkování zdravotníkům a příslušníkům integrovaného záchranného systému zakoupením dárkového poukazu na představení.

02.04.2020

Národní divadlo v čase koronakarantény

V souladu s vládními opatřeními v nouzovém stavu Národní divadlo do odvolání nehraje na žádné ze svých scén. Umělečtí pracovníci Národního divadla se věnují tzv. domácí přípravě – herci studují texty, zpěváci a hudebníci notové party, tanečníci individuálně trénují. Administrativní zaměstnanci plní své úkoly v režimu homeoffice. Zůstává zajištěn nezbytný provoz, ostraha a údržba budov.