11.03.2007 00:00

Klasik českého divadla i filmu Viktor Preiss oslaví šedesátku

Praha 11. března (ČTK) - O hercích se běžně tradují různá klišé. Třeba že musí být neustále na očích, aby neupadli v zapomnění. Že milují pozornost veřejnosti, popřípadě že občas musí vzít nějaký ten komerční "kšeftík", aby se vůbec uživili. Každé klišé je ovšem pravdivé jen zpola - jak v tomto případě dokazuje herec Viktor Preiss, který se 13. března dožívá 60 let.

Viktor Preiss je známý i přesto, že nevystupuje v žádném nekonečném seriálu, netočí reklamy na prací prášky, nechodí na společenské večírky a úzkostlivě se vyhýbá bulváru. Rozhovory poskytuje jen zřídka, protože se v nich prý "omílá pořád jedno a totéž". Na dotazy o soukromém životě pak většinou neodpovídá vůbec. O to přesvědčivější jsou jeho výkony na divadelních prknech, filmovém plátně i za rozhlasovým mikrofonem.

Na to, aby se cítil jako hvězda, nemá Preiss prý "figuru ani vnitřní vybavení". Své povolání bere velmi vážně, přes četné úspěchy a dlouholeté zkušenosti o svém umění často pochybuje. Říká, že "lepší než být průměrný herec, je nebýt žádný herec". Nejdůležitější je pro něj "setrvávání na věcech, na hodnotách" a ve volných chvílích utíká pokud možno do přírody. Má rád pocit jistoty, nesnáší konflikty a není právě ctižádostivý. Říká se o něm, že je citlivý, skromný a plachý.

Viktor Preiss se narodil 13. března 1947 v Praze v rodině úředníka. Jako dítě byl dost živý, traduje se historka, že jej přivazovali za nohu k šicímu stroji, aby nevypadl z okna. Jeho dětství v hlučném a zanedbaném Karlíně nebylo právě idylické, po brzkém rozvodu rodičů se navíc prý dočasně ocitl i v dětském domově. Herecký talent zdědil po matce, která se přes vystupování v estrádách a venkovských představeních vypracovala až do činohry Národního divadla.

Preissova profesní kariéra probíhala celkem hladce, přestože ještě na gymnáziu koketoval s myšlenkou stát se novinářem. Po střední škole a studiu na DAMU nastoupil do angažmá v Městských divadlech pražských, v roce 1983 pak přešel do Divadla na Vinohradech, kde působí dodnes. I když sám sebe vnímá především jako divadelního herce, vystupoval od 70. let pravidelně i v televizních inscenacích či seriálech (Nemocnice na kraji města, Místo nahoře) a ztvárnil i řadu výrazných filmových rolí, například ve snímcích S čerty nejsou žerty, Andělské oči a Všechno nejlepší!.

Je nositelem řady ocenění, mimo jiné několika Cen TýTý, divadelní ceny Thálie (udělena v roce 1999 za roli v muzikálu Muž z La Manchy), dvou televizních cen Elsa (za inscenace In nomine patris a Brouk v hlavě) a dvou cen Františka Filipovského za dabing. Uspěl také v několika rozhlasových anketách.

Herectví ovšem není jediná činnost, které se Viktor Preiss věnuje. Pro Český rozhlas vytvořil ve svém pořadu Báječný svět sérii rozhovorů se známými uměleckými osobnostmi, které se loni dostaly i do knižní podoby. Občas také režíruje, píše a kreslí.

Viktor Preiss je ženatý, jeho manželku Janu, dnes herečku Národního divadla, proslavila zejména role Anny v kultovních snímcích Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Jejich syn Martin, rovněž herec, se stal obecně známým především díky moderování televizní soutěže Chcete být milionářem? v televizi Nova. V poslední době s otcem připravoval společné vystoupení v dramatu Dumb show v divadle Ungelt, z realizace představení ovšem nakonec sešlo kvůli náhlé zdravotní indispozici Viktora Preisse. Jan, mladší syn Preissových, je počítačový grafik.

Zuzana Lizcová rmi mkv

Autor článku: ČTK