14.01.2004 00:00

Klasika na prknech Východočeského divadla v Pardubicích

Na víkend 17. a 18. ledna Východočeské divadlo Pardubice připravilo premiéry Shakespearovy tragedie Romeo a Julie, kterou s pardubickým souborem nazkoušel hostující režisér Petr Novotný. V nesmrtelném příběhu velké lásky a nádherného mládí hrají v titulních rolích Lucie Štěpánková a „nováček“ v souboru Josef Pejchal.

Drama veronských milenců a jejich znepřátelených rodů je asi nejznámějším a nejoblíbenějším příběhem v divadelní historii. Je stále znovu lákavé prožít s romantickými milenci balkónovou scénu, ranní loučení za zpěvu skřivana, či dramatickou scénu v hrobce… Tato hra nemůže nikdy zestárnout, protože má mladé protagonisty a věčné téma: Romeo a Julie, oba náctiletí, se poprvé spatří, zahoří k sobě roztouženou láskou a hned jsou odhodláni  uzavřít sňatek navzdory rodičům. Učiní tak a oba to záhy zaplatí životem, čímž ovšem zároveň naplní manželský slib věrnosti a lásky až za hrob. Přestože Romeo a Julie žánrově náleží k tragédiím, dnes už sotvakdo v divadle truchlí nad smrtí mladých milenců. Spíš se na ně díváme jako na šťastlivce, kteří zažili zázrak prudkého okouzlení, žár prvního milování a nedočkali se trpkých chvil rozčarování. Právě proto se jejich láska stala nesmrtelnou a zachycena duchaplným veršem geniálního básníka i ojedinělou v dramatice na celém světě.

Před první premiérou – od 18.30 hodin - se ve foyer divadla koná vernisáž výstavy z tvorby Františka Hodonského.

Během zkoušení se Josef Pejchal svěřil, co ho na výkladu Petra Novotného zaujalo: „Romeo je, stejně jako Benvolio, a svým způsobem i Mercuzio, normální mladík své doby – se všemi vlastnostmi, touhami, láskou a vírou jako dnes, jen některé zvyky a způsoby jsou jiné. A to vše se mi líbí.“

Radek Smetana

 

Autor článku: příspěvky veřejnosti