19.12.2019 08:27

Klicperovo divadlo uvede hru Milana Kundery Ptákovina

Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede v sobotu 21. prosince v režii Vladimíra Morávka premiéru inscenace Ptákovina. 

Hra Milana Kundery Ptákovina se původně jmenovala Dvě uši, dvě svatby a pod tímto názvem se také v květnu 1969 hrála ve Státním divadle v Brně v režii Rudolfa Jurdy. „A skutečně v ní jde o dvojitý sňatek a uřezané uši jako trest za neslušnou malůvku, která se jednoho dne objeví na školní tabuli. Jen taková ptákovina, chtělo by se říct. Jenže, dvojnásobná svatba neznamená dvojnásobný happy end, nýbrž existenciální kocovinu," uvedlo divadlo.

V divadelní hře o lživosti v 36 obrazech se představí Petr Jeništa, Jiří Zapletal, Natálie Holíková, Kamila Sedlárová, Zora Valchařová, William Valerián, Martina Nováková, Filip Richtermoc, Michal Lurie, Jan Bílek, Marie Kleplová, Kryštof Bartoš, Michala Gatialová, Jakub Tvrdík, Karel Pešek, Martin Sedláček a členové dětského pěveckého sboru Jitro.

O dramaturgii se postarali Lucie Němečková a Martin Satoranský, scénu navrhl Daniel Dvořák, hudbu složil David Smečka a kostýmy navrhla Eva Morávková.

Klicperovo divadlo má v plánu současné divadelní sezony sedm premiér.

https://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: ku, kš

Klicperovo divadlo uvede hru Milana Kundery Ptákovina

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.