07.05.2012 09:36

Klicperovo divadlo uvede kontroverzní hru Koule Davida Drábka

Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede v sobotu 12. května v premiéře kontroverzní hru Davida Drábka Koule. V hlavní roli bývalé koulařky se představí Pavla Tomicová, která ji ztvárnila i v původní rozhlasové hře. ČTK o tom informovala Marie Šobková z hradeckého divadla.

Hlavní postavou Drábkovy hry je bývalá koulařka Milena, která vykazuje podobné rysy se slavnou atletkou Helenou Fibingerovou. Podobně jako ona vlastní pekárnu a zasedá v Radě České televize. Ve hře se také objevuje světová rekordmanka Radmila a obě jsou obviňovány z dopingu.  
  
Drábek hru napsal v roce 2010 pro Český rozhlas, hru odvysílala v lednu 2011 stanice Vltava, následovala lavina negativních i pozitivních ohlasů. Hrou se zabývala i Rada Českého rozhlasu, která uvedla, že neshledala kolizi se zákonem. Koncem roku 2011 byla Koule vyhlášena v posluchačské anketě nejlepší rozhlasovou hrou roku. Bývalé atletky Helena Fibingerová a Jarmila Kratochvílová pak po Českém rozhlasu požadovaly finanční kompenzaci, protože prý byla porušena práva na ochranu osobnosti.   
Drábek uvedl, že role koulařky Mileny je psaná přímo pro Pavlu Tomicovou. "Je to její benefice a divadelní pařba zároveň. Vycházím z jejího naturelu," uvedl Drábek.
Dramaturgyně Markéta Bidlasová dodala, že rozporuplné reakce hra vyvolala, protože se dotkla živého problému živých lidí. "Téma dopingu v socialistickém sportu je zřejmě pořád tabu. A jinak mi připadá, že většina takzvaně dotčených hru vůbec nečetla," uvedla.    

Klicperovo divadlo v Hradci Králové na 127. divadelní sezonu připravilo osm premiér, poslední bude 19. května nová dramatizace oblíbeného humoristického románu Karla Poláčka Bylo nás pět, kterou divadlo připravilo jako poctu k 120. výročí narození tohoto českého spisovatele a novináře. Více informací je možné najít na www.klicperovodivadlo.cz .

Autor článku: ČTK: sja, snm

Klicperovo divadlo uvede kontroverzní hru Koule Davida Drábka