27.09.2021 08:23

Klicperovo divadlo uvede premiéru Ženitby

Klicperovo divadlo čeká v úterý 28. září první premiéra v letošní sezóně. V 19 hodin se na hlavní scéně odehraje premiéra inscenace Ženitba, která vznikla již v minulé sezóně, ale z důvodu pandemie se premiéra uskutečnit nemohla. První diváci ale již inscenaci mohli vidět v exkluzívní předpremiéře na červnovém festivalu Regiony. Zářijová premiéra, která se uskuteční ve státní svátek bude zároveň zahajovacím představením podzimního festivalu Čekání na Václava.

„A tak mě konečně čeká změna stavu!“

Gogolova komedie Ženitba s podtitulem Naprosto neuvěřitelná událost o dvou dějstvích vznikala v letech 1833 – 1835, původně pod názvem Ženichové. Tiskem vyšla v roce 1842 a poprvé byla uvedena 9. prosince 1842 v Alexandrinském divadle v Petrohradu. V Čechách byla Ženitba poprvé uvedena roku 1882 na scéně Prozatímního divadla v Praze v překladu J. C. Friče. V Klicperově divadle se Ženitba dočkala v minulosti již 3 nastudování, poprvé v roce v 1961 a naposledy v roce 1998 v režii Ivana Rajmonta. Nyní se po třiadvaceti letech vrací v režijním nastudování dua SKUTR, alias Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského, kteří jsou svoji poetikou v Hradci Králové velmi oblíbení a jedná se v Klicperově divadle již o jejich páté působení.

V hlavní roli Agáty se představí Lucie Andělová, v dalších rolích pak Martina Nováková, Zora Valchařová-Poulová, Jan Vápeník, Jiří Zapletal, Jan Bílek, Filip Richtermoc, Jakub Tvrdík, Anna Kratochvílová a Vojtěch Říha. Výtvarnou stránku měli na starosti scénograf Jakub Kopecký a kostýmní výtvarnice Simona Rybáková, autorem hudby je Petr Kaláb. Dramaturgicky na inscenaci spolupracoval Martin Satoranský.

Premiéra Ženitby se uskuteční na hlavní scéně Klicperova divadla v úterý 28. září 2021 v 19:00 hodin.

https://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: Martin Sedláček

Klicperovo divadlo uvede premiéru Ženitby

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.