01.12.2007 00:00

Knihkupectví Prospero představuje nové knihy ve své nabídce

DIVADELNÍ HRY
Václav Havel: ODCHÁZENÍ /Respekt Publishing a.s.; 100 Kč/
První hra Václava Havla po jeho odchodu z politiky. Jde o ´vzrušující, rafinovaný, ale přitom zábavný text. Ovšem smích, který v nás vyvolává, nakonec mrazí. Po více než dvaceti letech od dramat Largo desolato a Pokoušení z poloviny osmdesátých let je dramatikův osobitý rukopis ještě suverénnější, neztratil originalitu a v soudobé světové dramatické literatuře je nezaměnitelný.´ (Vladimír Karfík)

Marguerite Durasová: ANGLICKÁ MILENKA /Národní divadlo Praha; 60 Kč/
Program k inscenaci činohry Národního divadla v Praze (premiéra 22.11.2007 v Divadle Kolowrat), obsahující též text hry francouzské spisovatelky.

William Shakespeare: KING HENRY V /Cambridge University Press; 420 Kč/
Nové, aktualizované kritické vydání Shakespearovy hry Král Jindřich V., ve kterém její editor Brian Gibbons do úvodní stati připojil poznatky, týkající se nedávných divadelních ztvárnění a nových interpretací této hry.

William Shakespeare: MEASURE FOR MEASURE /Cambridge University Press; 420 Kč/
Nové, aktualizované kritické vydání Shakespearovy hry Veta za vetu, do jejíž úvodní stati její editor Brian Gibbons připojil práci Angely Stock, která se věnuje nedávným divadelním a filmovým ztvárněním a novým interpretacím této hry.

William Shakespeare: ROMEO AND JULIET /Cambridge University Press; 420 Kč/
Nové, aktualizované kritické vydání Shakespearovy hry Romeo a Julie, ve kterém její editor G. Blakemore Evans do úvodní stati připojil nové poznatky, které vzešly z důležitých divadelních ztvárnění a interpretací této hry v posledních letech. Kniha obsahuje též Tragickou historii Romea a Julie od Artura Brookeho, která vyšla poprvé v roce 1562, tedy nejméně 30 let před Shakespearovou verzí.

William Shakespeare: THE TAMING OF THE SHREW /Cambridge University Press; 420 Kč/
Nové, aktualizované kritické vydání Shakespearovy hry Zkrocení zlé ženy, ve kterém její editorka Ann Thompsonová do úvodní stati doplnila poznatky o hře a její recepci, které se objevily do konce osmdesátých let minulého století.


OSTATNÍ LITERATURA
PŘEDNÁŠKY O DIVADLE A UMĚNÍ /JAMU; 420 Kč/
Sborník habilitačních a profesorských přednášek pedagogů Divadelní fakulty JAMU v letech 1990 - 2007. Obsahuje práce např. Bořivoje Srby, Josefa Kovalčuka, Antonína Přidala, Petra Oslzlého či Milana Uhdeho.

Adam Georgiev: DENÍK SESTRY LÍDY BAAROVÉ /Petrklíč; 269 Kč/
Knihu tvoří deník herečky Zorky Janů, sestry Lídy Baarové, dobové dokumenty a též komentář a verše autora knihy. Druhé vydání je doplněno o předmluvu Heleny Třeštíkové a recenzi Evy Kantůrkové.

Hana Slavíková: ČESKÝ A SLOVENSKÝ TELEVIZNÍ FILM: PRŮNIKY S NOVOU VLNOU /JAMU; 240 Kč/
Doktorská práce Hany Slavíkové na Janáčkově akademii múzických umění se věnuje dosud spíše opomíjené české a slovenské televizní tvorbě šedesátých let, která vydala neméně kvalitní plody jako proslulá česká a slovenská filmová nová vlna.

Stanislava Přádná: ČTYŘIKRÁT DVA /AMU; 195 Kč/
Čtyři filmoví tvůrci, kteří svým dílem významně zasáhli do vývoje evropské kinematografie druhé poloviny dvacátého století: Fellini, Antonioni, Bergman a Saura. A čtyři herečky, které v určitém období byly současně interpretkami ženských postav v jejich filmech i životními partnerkami: Masinová, Vittiová, Ullmannová a Chaplinová.

Miloš Hejduk, Miloš Fiala: BARRANDOV POD VLAJKOU HÁKOVÉHO KŘÍŽE /BVD; 299 Kč/
Kniha se snaží pravdivě a nezkresleně odpovědět na známou historickou skutečnost, že mnohé z dnes již takříkajíc kultovních starých filmů vznikly v době nacistické okupace.


ČASOPISY

DIVADELNÍ NOVINY 20/2007 /25 Kč/

OPUS MUSICUM 4/2007 /45 Kč/
Z OBSAHU: J.Horáčková - Hudební preference adolescentů. Z. Nouza - Odsoudil Ladislav Vycpálek Sukova Asraela? L.Faltus - Před kritickým vydáním Janáčkova teoretického díla. J.Janulíková - Hudební divadlo a marketing III. Strategický marketing opery.

CINEPUR 54 /55 Kč/
Z OBSAHU: Téma - Škodí film? Profil - Roy Andersson. Cinepur Choice 07 - Most umění, Mléčná dráha, Následky lásky, Marseille, Znovuzrození, Příběh filmu, Hamaca Paraguaya 01, Hamaca Paraguaya 02, Redigováno. Recenze - Persepolis, Neznámá.

Literaturu nakupujte zde

Webové stránky knihkupectví Prospero

 

Zdroj: prospero@divadlo.cz

Autor článku: Informace z divadel