02.02.2006 00:00

Kodym a Smejkalová dostali ceny pro nejlepší tanečníky

PRAHA 2. února (ČTK) - Sólista baletu Národního divadla Jiří Kodym dostal cenu pro nejlepšího baletního umělce a získal titul Květ baletu. Cenu pro mladého tanečníka klasického baletu, který na sebe výrazně upozornil v prvních letech svého profesionálního angažmá, si z historické budovy Národního divadla odnesla dvaadvacetiletá Andrea Smejkalová, členka baletního souboru Národního divadla v Brně. Oba dva tanečníky pak diváci viděli v programu Balet Gala.

Večer nazvaný Balet Gala aneb Setkání v Praze se konal již potřetí. Vystoupili na něm čeští tanečníci, kteří působí ve významných světových baletních souborech, i zahraniční umělci. Program je nejen seznámením diváků s uměním zahraničních tanečníků, ale má být i konfrontací jednotlivých světových baletních souborů.

Domácí scénu v programu zastoupili vedle Kodyma šéf baletu ND Petr Zuska, první sólisté souboru Tereza Podařilová a Alexandre Katsapov a Klára Kutilová a Jan Kodet. Daria Klimentová přijela reprezentovat Anglický národní balet, Jan-Erik Wickstrom Královský švédský balet, Düsseldorfský balet zastoupila Suzanne Kaicová, Michal Matys, Andrea Kramešová a Filip Veverka. Tančili také Lukáš Slavický z Bavorského státního baletu Mnichov či Mário Radačovský z Velkého kanadského baletu Montreal.

Ceny pro nejlepší protagonisty klasického baletu udílí společnost Philip Morris. S hlavní cenou se pojí odměna 250.000 korun, menší cena spojená s titulem Poupě baletu představuje 50.000 korun. Kodyma mohou diváci nyní vidět v titulní roli baletu Oněgin Johna Cranka. V této roli vystoupil i dnes, kdy zatančil Pas de deux s Terezou Podařilovou. Smejkalovou viděli diváci také, zatančila variaci z Pas de deux z baletu Korzár. Oněgin byl tím hlavním důvodem, proč se porota v čele s Vlastimilem Harapesem rozhodla cenu Kodymovi udělit; stejně tak účinkování v baletu Korzár rozhodlo o ceně pro Smejkalovou.

Philip Morris Ballet Flower Award byla poprvé udělena ve Finsku v roce 1977. V Česku se předává od roku 1993.

Markéta Horešovská khj

Autor článku: ČTK