03.05.2001 00:00

Kolínští divadelníci chtějí nový prostor

Nestává se příliš často, aby v okresním městě s pětatřiceti tisíci obyvatel vznikl nový divadelní prostor. V Kolíně se o to nyní snaží členové amatérského divadla Igdyž a sdružení Gaspard. Stálé divadlo z Kolína zmizelo v roce 1992; tehdy zanikl soubor Městského divadla a jeho prostory sloužily jen k hostování. V novém sále s kapacitou kolem dvou set míst v suterénu kostela Československé církve husitské by se měly uvádět i projekty s mezinárodní účastí, domovskou scénu zde chce mít divadlo Igdyž, Divadelní škola Kolín i další soubory; zázemí by tu získal rovněž festival Kašparův kolínský mimoriál.

Otázkou však samozřejmě je, zda se podaří získat na smělé plány peníze. Do divadla, které dostalo podle nadmořské výšky Kolína nové jméno 210 n.m., by se tak po téměř desetileté pauze vrátila kultura. Na začátku devadesátých let husitská církev prostory pronajala. V suterénu kostela postaveného počátkem let třicátých, který patří díky návrhu Vladimíra Wallenfelse mezi jedny z nejzajímavějších staveb architektury 20. století ve městě, se na několik sezon usídlily herny a diskotéky. Ty později značně přispěly k devastaci kdysi útulného sálu, kde se dříve konala představení ochotníků i koncerty.

O nedávno uvolněný sál projevili zájem lidé kolem souboru Igdyž a pořadatelé festivalu, jenž v Kolíně vznikl na počest zdejšího rodáka, pařížského pierota Jeana Gasparda Deburau. "Kolín má možnost zařadit se do české divadelní rodiny měst, v nichž divadlo vzniká a tvoří se. Chceme dát prostor místním kulturním aktivitám, které vycházejí z regionu, ale také se víc otevřít Evropě," říká režisér a herec souboru Igdyž David Dvořák. "V Evropě je normální, že se vytvářejí podmínky pro oslovení zahraničních umělců. Výsledkem, který je i naším cílem, jsou pak mezinárodní jednorázové projekty z oblasti divadla a pantomimy," plánuje Dvořák. Stejně tak by se měly ve 210 n.m. konat koncerty a kabaretní vystoupení, otevřena bude i divadelní vinárna.

Možný termín zahájení provozu je podle dosavadních jednání letošní podzim; to vše pod podmínkou, že se podaří získat peníze na provoz a nájemné. Autoři projektu se proto prostřednictvím úterního benefičního představení Jásavá estráda rozhodli oslovit mecenáše z řad místních podnikatelů, stát a město. Sudičkami rodícího se divadla se stali David Vávra z divadla Sklep, Bolek Polívka a protagonisté divadla Vizita Jaroslav Dušek a Martin Zbrožek - ti uváděli sérii skečů, jež pozvaným hostům ukázaly, v jakém duchu by mělo 210 n.m. fungovat. "Finanční přísliby zatím vypadají dobře," dodává Dvořák. "Je nám ale jasné, že udržet provoz bude náročné. Nechceme divadlo se slávou otevírat, abychom ho za rok zase zavřeli."

Vojtěch Blažek
Zdroj: iDNES

Autor článku: redakce