12.11.2011 00:37

Komorní Činohra uvede v české premiéře inscenaci hry Davida Mameta November

Komorní Činohra uvede 20. listopadu na Malé scéně Divadla pod Palmovkou v české premiéře inscenaci hry Davida Mameta November. Hru, jejíž text přeložila Ester Žantovská, s herci Vasilem Fridrichem, Zdeňkem Velenem, Miroslavou Pleštilovou, Dianou Šoltýsovou, Jaroslavem Somešem a Lukášem Králem nazkoušel Jiří Bábek. Scénografkou inscenace je Ľubica Bábek Melcerová, hudbu složil Zdeněk Dočekal.

Přestože se Mametova vrcholná dramatická díla dají spočítat na prstech jedné ruky a většina jich vznikla v sedmdesátých letech, je David Mamet stále považován za současného amerického dramatika číslo jedna. Nejen pro způsob, kterým po svém demytizoval ideu tzv. amerického snu a ukázal ho v jeho rozkladu, ale také pro jedinečné zachycení amerického idiomu - tak hyperrealistické, že dává vzniknout vskutku osobité, rytmizované jazykové stylizaci. Typický mametovský dialog (je tak typický, že si dokonce vysloužil termín „Mamet speak“) je velmi efektní, odráží se v něm protřelost a dravost americké ulice, často je cynický. Důležitější, než co se říká, je jak se to podá - základním tématem většiny Mametových her je zkrátka jazyk a jeho nepoctivé používání či zneužívání, jazyk jako prostředek manipulace a boje o moc.

Mametova hra November je zcela politicky nekorektní groteskou z prostředí nejvyšší politiky. Režisérem Jiřím Bábkem je tedy zcela záměrně koncipována jako jakési estrádní vystoupení, kdy se postavy příběhu v prostředí oválné pracovny Bílého domu z podstaty podobejí postavám commedie dell arte. Mamet nejen volbou slovníku, ale především volbou témat jde až na samý okraj toho, co jsme schopni ještě brát jako zdroj humoru. Atakuje divákovu toleranci, smysl pro humor, zdravý rozum.

Autor článku: Jiří Bábek

Komorní Činohra uvede v české premiéře inscenaci hry Davida Mameta November