25.03.2020 10:51

Konec černých divadel?

Mezi první zasažené obory koronavirem, které pocítily úbytek zákazníků již v lednu, jsou obory spojené se zahraničním cestovním ruchem. Z oblasti umění jsou to černá divadla. Kouzelná představení v zatemněném prostoru, kde pouze křiklavé barvy kostýmů a rekvizit září, již desítky let sbírala úspěchy na zahraničních turné. Stejně tak turisté v Praze tuto českou klasiku hojně s oblibou navštěvovali.

Muzikály, činohry a všechna divadla vyhlížející českého diváka, který se těší na zpracování známých témat v podání známých osobností, jistě během pár měsíců opět naplní svá hlediště. Černá divadla zůstávají v nejistotě. Zahraniční turismus se jen tak brzy neobnoví, naopak ani nebude možnost vycestovat na turné.

Černé divadlo HILT Praha v čele s řediteli a zakladateli Theodorem Hoidekrem a Štěpánkou Pencovou, se situace nebojí. Již dříve plánovali vrátit černému divadlu kouzlo tím, že budou působit v komorním prostoru a ne ve velkém divadle. Původně k nim dorazila již v listopadu informace, že o jejich několikaleté působiště Divadlo U Valšů, se zajímá jiná produkce. Když se informace potvrdila, ihned neváhali hledat nový prostor.

Nový alternativní prostor Lobby, určený pro nejrůznější občanské aktivity, byl jasná volba. Ing. arch. Yvette Vašourková (CCEA MOBA) uzavřela s Černým divadlem HILT dohodu, aby v Lobby mohli vystupovat. Diváci se tak mohou těšit na útulné prostředí s krásnými podloubími. Maximální kapacita diváků je 40. Lobby se nachází v centru Prahy v ulici Karolíny Světlé 31. Celý dům nese zmínky o postavení v roce 1840.

Bohužel, plánovaná premiéra se odkládá. „Stihli jsme se pouze odstěhovat onu osudnou neděli a v Lobby zatím máme vše doslova na kupě - pár hodin po našem stěhování byla vyhlášena karanténa." řekli ředitelé HILTu Theodor Hoidekr a Štěpánka Pencová. Oba se nebojí brzy divadlo znovu otevřít - už proto, že jejich cílem nikdy nebyl pouze zisk a v tomto malém prostoru pro pár diváků jsou schopni provoz udržet. Již během 13 let existence byl HILT navštěvován i českými diváky. Stejně tak navštívili jako hosté česká divadla a naplnili hlediště např. Divadla F. X. Šaldy v Liberci a dalších.

V současnosti ulice Karolíny Světlé, kde se Lobby nachází, stejně jako původní působiště HILTu,  ulice Betlémská (vzdáleny pár metrů od sebe), zejí prázdnotou. Neutichají však dobré sousedské vztahy. Personál divadla HILT se spojil s Petrou Němečkovou, která se snaží všemožně pomáhat šitím roušek pro ty, kteří je v sousedství potřebují. Yvette Vašourková poskytla Lobby, kde se od 23.3.2020 pár hodin denně šijí roušky. Theodor Hoidekr k tomu říká: „Petra Němečková je skvělý člověk, který vždy lidem pomáhal i před dobou koronaviru. Rádi jsme se spojili pro dobrou věc. Velice mně překvapil Martin Mackovič, který je technikem černého divadla HILT a můj životní partner zároveň. Dodnes jsem netušil, že umí pracovat se šicím strojem! Pod vedením Petry Němečkové tedy šijeme. Já jsem se dočasně vzdal postu ředitele divadla a stal se ze mně střihač látek, šít neumím :-)!" V Lobby nyní denně vládne přátelská nálada.
Černému divadlu HILT charita a pomoc nebyla nikdy cizí. Ředitelka Štěpánka Pencová celá léta pomáhá psím útulkům. Divadlo již uspořádalo sbírky na pomoc SOS dětským vesničkám, Toulavým Tlapkám nebo organizaci Život90.

Autor článku: Tomáš Mišín