10.09.2021 09:52

Konference Culture Get-Together 2021 reflektuje mimořádně aktuální témata

Kulturní organizace Nová síť z.s. pořádá druhý ročník konference Culture Get-Together, která se koná v termínu 15.9.-16.9.2021 v pražském Centru současného umění DOX. Podtitulem letošního ročníku konference je „změna kulturní praxe“, což je současně i hlavním cílem, ke kterému konference směřuje.

„Často se zapomíná, že kultura, to nejsou jen hodnotná umělecká díla, ale že je i čímsi praktickým, souborem norem a způsobů chování, které jsou součástí života každého z nás. Je nutné hledat společnou řeč, která bude konečně kulturní i v tomto smyslu.” říká o konferenci umělecký ředitel Nové sítě Petr Pola.

Událost je určena převážně zástupcům nezávislých scénických umění (zastřešující organizace divadla, tance, nového cirkusu) a představitelů měst, krajů, státní správy a dalších zřizovaných institucí.

„Pečlivě se snažíme vybírat témata, která se nejvíce dostávají do hledáčku během našich celoročně poskytovaných konzultací. Spolupráce institucí, zřizované a nezávislé kultury se ukazuje jako naprosto klíčová. Bez společných hodnot a dialogu není kultivace našeho prostředí možná.” říká ředitelka Nové sítě Adriana Světlíková.

Kulturní formát OPEN MIC bude věnován studentské inciativě Ne!musíš to vydržet, jež vzbuzuje značnou pozornost i za zdmi jejího vzniku, tedy na pražské divadelní fakultě. Iniciativa má upozornit na šikanu, sexismus nebo vojenský dril v tamním vzdělávacím prostředí. Až dvanáct spíkrů v rámci konference přednese své postřehy, zkušenosti či reflexe na dané téma.

“Studenti DAMU odpálili bombu, která v našem prostředí doutnala již velmi dlouho, pro celou společnost je nezbytné nenechat toto téma odeznít do ztracena. Proto se i Nová síť rozhodla věnovat mu na konferenci prostor.” doplňuje Petr Pola.

V hlavní části konference odprezentují své příspěvky například: Jakub Vedral (člen rady Asociace nezávislých divadel ČR a viceprezident ITI), Yvona Kreuzmannová (zakladatelka Tance Praha, prezidentka ITI), Pavla Petrová (ředitelka IDU), Lenka Kolihová Havlíková (Předsedkyně Asociace nezávislých divadel ČR), Milan Němeček (náměstek pro řízení sekce živého umění MKČR), Květa Vinklátová (Asociace krajů ČR), zástupkyně a zástupci kulturní obce regionů ČR a další.

Dvoudenní setkání bude probíhat také online, v českém jazyce se simultánním tlumočením do anglického jazyka. Součástí konference je doprovodný divadelní program v podobě tří česko-berlínských performancí, které vznikly v rámci projektu Pralin.

Nová síť je servisní kulturní organizace, která je nezaujatá a nestranná, a která aktivně podporuje živé umění a otevřenou kulturu. Vytváří příležitosti pro spolupráci mezi regiony, Prahou i zahraničím, posiluje komunikaci mezi jednotlivými aktéry kulturního života a veřejnou správou, usiluje o decentralizaci, rozvoj a kultivaci občanské společnosti v ČR.

http://www.novasit.cz/

Autor článku: Kateřina Pekárková

Konference Culture Get-Together 2021 reflektuje mimořádně aktuální témata

Zprávy

05.08.2022

Zemřel herec Karel Richter

Ve věku 96 let dnes zemřel Karel Richter, jeden z nejstarších českých divadelních, filmových a televizních herců, zkušený dabér a také dlouholetý ředitel Divadla Jiřího Wolkera.

05.08.2022

Tvorba studentek Katedry scénografie DAMU je přes léto k vidění v pražském metru

Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze společně s Divadlem DISK využívá od konce června nový výstavní prostor ve stanici Můstek metra A. Cestující, kteří metro opouštějí výstupem vedoucím přímo na střed Václavského náměstí, tak mají možnost seznámit se s tvorbou studentek Katedry scénografie DAMU, jež mimo jiné zahrnuje také část letošní klauzurní výstavy tradičně konané v Divadle DISK.

03.08.2022

Ministerstvo kultury rozdělilo první finanční prostředky z Národního plánu obnovy

Na základě výzvy na podporu projektů se zahraničním přesahem, kterou Ministerstvo kultury vyhlásilo v květnu letošního roku, byly rozděleny první finanční prostředky z Národního plánu obnovy. Mezi úspěšné příjemce patří například Divadelní ústav – Institut umění, který svými projekty bude podporovat prezentace hudebníků a divadelníků v zahraničí, umělecké stáže či vzdělávací akce na rozvoj dovedností aktérů z oblasti kulturních a kreativních odvětví. Moravská zemská knihovna/Literární centrum pomůže tvůrcům literatury pro děti a mládež se prosazovat v zahraničí.