11.05.2018 07:10

Konference Perspektivy teatrologie – podrobný program

Již za několik dní, ve čtvrtek a v pátek 17. a 18. května 2018, se v Olomouci setkají české teatroložky a teatrologové na historicky druhé konferenci Perspektivy teatrologie.

Zazní zde přes třicet příspěvků na rozmanitá témata od poznávání herectví v antickém řeckém divadle po taktiky současného politického divadla. Součástí konference také jsou dvě výstavy a debata o výsledcích ankety Divadelní revue o nejinspirativnější počin v české teatrologii za posledních pět let. V rámci konference se také uskuteční členská schůze Teatrologické společnosti.

Podrobný program, anotace příspěvků a medailony mluvčích jsou zveřejněny na konferenčních stránkách www.teatrologie.cz/perspektivy.

Konferenci pořádá Teatrologická společnost, Katedra divadelních a filmových studií UP, mezinárodní festival Divadelní Flora a časopis Divadelní revue. Koná se v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci (Univerzitní 3, Olomouc).

Autor článku: Martin Bernátek

Konference Perspektivy teatrologie – podrobný program

Zprávy

20.08.2019

Vyšla kniha Miroslava Lukáše Divadlo v Mikulově za éry rodu Dietrichsteinů

Kniha mapuje divadelní život v Mikulově od doby, kdy panství získal rod Dietrichsteinů, až do začátku druhé světové války. Ve svých hlavních částech se zabývá zámeckou divadelní kulturou, školským divadlem, kočovnými společnostmi, které do města přijížděly a v neposlední řadě také zrodem měšťanské kultury.

20.08.2019

Noc divadel 2019: Pro Čechy je divadlo především společenskou událostí

Dle aktuálního výzkumu evropského divadelního publika se potvrzuje, že divadlo je pro Čechy především společenskou záležitostí. Hlavní motivací pro návštěvu divadelního představení je především touha strávit čas s rodinou a přáteli. Průběžné výsledky výzkumného projektu ASSET, který srovnává pět evropských metropolí, poukazují na silnou tradici divadla u nás. Na výzkumu se podílí i Noc divadel, která proběhne 16. listopadu 2019, v předvečer 30. výročí sametové revoluce.

19.08.2019

Nová jednatelka Městského divadla Kladno Irena Žantovská se dnes ujala funkce

Nová jednatelka kladenského divadla Irena Žantovská se dnes ujala funkce. Výměna jednatele vyvolala v divadle krizi, zaměstnanci vyhlásili stávkovou pohotovost a chtějí návrat Jana Krafky, jemuž vedení města vytýkalo ztrátové hospodaření instituce. Žantovská pro ČTK uvedla, že chce zlepšit ekonomickou situaci v divadle a po nástupu se sejde s herci i ostatními zaměstnanci. V této sezoně nehodlá dělat personální ani dramaturgické změny.