06.09.2022 11:24

Koprodukční projekt imerzivního divadla uzahvati z Kyjeva a Městských divadel pražských se odehraje na Hlavním nádraží v Praze

Voják, dobrovolník, kněz, matka, otec, babička a mnoho dalších. Jsou různí, ale podobní ve své touze po štěstí. Příběhy skutečných Ukrajinců, do jejichž životů zasáhla válka, si mohou poslechnout účastníci audiowalku na Hlavním nádraží v Praze. Koprodukční projekt imerzivního divadla uzahvati z Kyjeva a Městských divadel pražských poprvé české publikum uvidí 10. září.

Nejsou to fiktivní postavy, ale skuteční lidé se svými každodenními zvyky, názory i sny. Jednoho dne se museli znenadání rozhodnout, zda zůstanou ve svých domovech pod palbou nebo opustí ohrožená místa. Texty vznikly na základě více než 20 hodin rozhovorů s obyčejnými obyvateli Ukrajiny, jimž válka zásadně změnila životy. Diváci nebudou svědky válečných hrůz, které plní mediální prostor. Uslyší jen útržky různých osobních výpovědí, z nichž se skládá jeden velký příběh lidské touhy po štěstí. Díky audiowalku budou vtaženi přímo do středu dění, v běžném ruchu a shonu vlakového nádraží, uzlovém bodě všech prchajících, přijíždějících i odjíždějících, si mohou tuto mezní situaci zkusit na vlastní kůži. Společně s postavami děje budou procházet mezi pokladnami, čekárnami, ostatními cestujícími až na nástupiště. A pak už je na každém, kam se vydá dál. Každý si musí zvolit svou vlastní cestu.

Audiowalk, forma imverzivního divadla, se koná v prostorách Hlavního nádraží v Praze. V běžném provozu jsou připraveny jednotlivé instalace. Ke každému zastavení se vážou úryvky rozhovorů, které diváci uslyší ve sluchátkách. Audiowalk Rizni / Různí lidé připravila tvůrčí skupina uzahvati, která je průkopníkem tohoto žánru na Ukrajině. Autory jsou scénáristé Anna Bilenka, Roman Varydova a dramatik Jurij Solonec. Režisérkou projektu je Polina Baraničenko. Koprodukce je součástí dlouhodobého programu Městských divadel pražských IMAGINE UA, který podporuje ukrajinské umělce v České republice i na Ukrajině.

Vstupenky na audiowalk je možné si zakoupit na centrální pokladně Městských divadel pražských, nebo on-line na webu. Na místě konání už není možné vstupenky zakoupit.

https://www.mestskadivadlaprazska.cz/

Autor článku: Zuzana Vernerová