01.10.2020 12:24

Korejská UNIMA darovala roušky českým loutkářům

Česká nevládní organizace UNIMA (Union Internationale de la Marionnette) obdržela od partnerského střediska téže organizace v Koreji dar v podobě jednoho tisíce roušek. Důvodem je zrušený mezinárodní festival.

Dne 1. 8. 2020 obdrželo české středisko UNIMA zprávu z UNIMA Korea, nevládní organizace, jejíž korejské středisko vzniklo pod hlavičkou Chuncheon Puppet Theatre. Toto divadlo je pořadatelem festivalu Chuncheon Puppet Festival, což je největší loutkový festival v Koreji. Každoročně se ho účastní spousta zahraničních souborů, ale letos musel festival bohužel všechna pozvání zrušit. Aby se udržela kontinuita festivalového přátelství, nabídlo korejské středisko UNIMA všem ostatním UNIMA střediskům dar, konkrétně 1000 roušek s logem UNIMA Korea.

České středisko nabídku přijalo s tím, že roušky se nabídnou k dispozici na festivalech loutkového divadla, které proběhnou v nadcházejících týdnech a které pořádají subjekty, jež jsou členy českého střediska UNIMA. Jsou to festival Skupova Plzeň (14.-18. října 2020), který pořádá Divadlo Alfa v Plzni, a festival Přelet nad loutkářským hnízdem (listopad 2020), jehož pořadatelem je časopis Loutkář. „Vztahy mezi českým a korejským loutkářstvím trvají už řadu let. Velmi si vážíme tohoto přátelství a doufáme, že se brzy setkáme u dalších společných projektů,“ říká předsedkyně českého střediska UNIMA Nina Malíková.

Dar dorazil 25.9.2020 do sídla českého střediska UNIMA v Institutu umění - Divadelním ústavu. Roušky jsou baleny po jedné v ochranném balení.

V rámci českého střediska UNIMA došlo k následujícímu rozdělení roušek:

  • 500 ks Skupova Plzeň
  • 200 ks Přelet nad loutkářským hnízdem
  • 100 ks Naivní divadlo Liberec
  • 100 ks Říše loutek
  • 100 ks UNIMA

Dlouhodobé kulturní vztahy ČR s Jižní Koreou dokládá např. i spolupráce IDU a Českých center, které společně od roku 2012 prezentují česká scénická umění na největší profesní akci svého druhu v Asii, veletrhu Performing Arts Seoul.

Česká nevládní organizace UNIMA byla založena v Praze. Jedná se o nejstarší profesní divadelní organizaci, která v loňském roce oslavila 90 let existence.

https://unima.idu.cz/

Autor článku: IDU

Korejská UNIMA darovala roušky českým loutkářům

Zahraniční divadlo

03.12.2021

Na Václava Havla se bude vzpomínat i v Paříži. Přijede HaDivadlo s Vernisáží, Pražský výběr či Monika Načeva

České centrum v Paříži uctí památku a živě připomene odkaz Václava Havla festivalem HAVEL 21. HaDivadlo odehraje u příležitosti desátého výročí Havlova úmrtí jeho jednoaktovku Vernisáž, program svými koncerty orámují  Pražský výběr a písničkářka Monika Načeva. Dny věnované Václavu Havlovi budou v sídle Českého centra Paříž probíhat 8.–17. prosince 2021.

29.11.2021

Unikátní představení Sergeie Polunina konečně v neděli 5. prosince 2021 ve Fóru Karlín

Jedinečné vystoupení světoznámého tanečníka Sergeie Polunina se uskuteční v neděli 5. prosince 2021 ve Fóru Karlín. Po několika odkladech způsobených koronavirovou pandemií je tak znám definitivní termín dlouho očekávané kulturní akce. „Tento večer je tím večerem, kdy konečně budu v Praze Up, Close & Personal,“ s radostí zmiňuje Sergei Polunin.

29.11.2021

Prosincový přenos z Metropolitní opery nabídne antickou báji o Eurydice moderní optikou

Hudba se stává tématem uměleckých děl odnepaměti. Mezi nejstarší příběhy, v nichž hudba hraje klíčovou roli, je stará řecká báje o pěvci Orfeovi, který chce vyvést svou milou Eurydiku z podsvětí. Dnes už klasický příběh nabral v dějinách umění mnoha podob, jedním z posledních zpracování je opera Eurydika Matthewa Aucoina.