16.05.2011 13:32

KoresponDance se po Brně představí i v Praze

Festival současného tance KoresponDance Europe představí pražským divákům projekty nadějných evropských choreografů z Francie nebo Německa. Přehlídka se koná v rámci stejnojmenného evropského projektu, který sdružuje proslulé evropské choreografy i začínající talenty a zprostředkovává jejich vzájemnou spolupráci. Výsledky jejich snažení se v Praze představí už dnes večer v La Fabrice, od 28. května pak také v Divadle Ponec a Archa, Studio Alt@ - Hala 30 a na Nové scéně Národního divadla.
Festival má ale první premiéry v Česku už za sebou. Od 9. do 10. května některá představení zhlédli diváci v Brně. "Tamní vystoupení měla obrovský úspěch. Varovali nás, že brněnští diváci moc na taneční představení nechodí, ale nakonec je zhlédlo pokaždé téměř sto lidí," řekla ČTK za pořadatele Eva Vlachová.
V programu pražské části festivalu je naplánováno celkem jedenáct tanečních představení. První z nich se představí dnes od 20:00 v La Fabrice. "Zahájení obstará performance Lid beze jména, která nebude chybět na téměř žádném festivalovém večeru," uvedla Vlachová. Následně je pro diváky připraveno taneční vystoupení Off line, ve kterém tanečníci využívají jedinou rekvizitu - gymnastickou kladinu, a projekt Waiting... waiting for... the Night od francouzského choreografa Paka Déciny, který se následně zúčastní i diskuse s diváky.
Po úvodních představeních se festival na chvíli odmlčí a další vystoupení uvede až 28. května. "Projektu se účastní mnoho význačných zahraničních umělců. Zkoordinovat jejich čas do jednoho víkendu tak bylo nemožné," vysvětlila Vlachová.
Od 28. do 31. května festival nabídne například taneční vystoupení Freska, ženy hledící vlevo, které svérázným způsobem využívá videotechnologie v tanci, nebo sólové vystoupení slovenské tanečnice Lucie Kašiarové, která na prknech divadla Ponec předvede alternativní podívanou s názvem Ala III.
Květnový Festival KoresponDance Europe je vyvrcholením dvouletého evropského projektu, který si vzal za cíl rozvoj evropské choreografie. Pořádáním různých akcí propojil znalosti a zkušenosti čtyř zemí a typově rozdílných organizací. Českou republiku na něm zastupuje SE.S.TA, Centrum choreografického rozvoje.
KoresponDance Europe se během 24 měsíců zúčastnilo na 350 umělců, kteří vystoupili na scénách například v Paříži a v Bratislavě.
Více informací o programu festivalu naleznou zájemci na www.se-s-ta.cz.

Autor článku: ČTK: Hana Zimmermannová, pba