09.12.2005 00:00

Kraj chce divadlu Lampion v Kladně poskytnout čtyři miliony

PRAHA 9. prosince (ČTK) - Vedení Středočeského kraje chce poskytnout loutkovému divadlu Lampion v Kladně čtyřmilionovou dotaci. O peníze požádal kladenský primátor. Jsou určeny výhradně na zlepšení prostředí divadla a na moderní technické vybavení, nikoliv na mzdy, řekla ČTK krajská radní Jiřina Pospíšilová. Návrh musí ještě posoudit a schválit krajské zastupitelstvo.

Loutkové divadlo v Kladně má své kořeny na amatérské scéně. Roku 1949 se profesionalizovalo a působilo jako pobočná scéna Ústředního loutkového divadla v Praze. Brzy ale přešlo pod nového zřizovatele - Městské divadlo v Kladně. Na počátku 60. let se tato loutková scéna osamostatnila. Dnes patří k předním loutkovým souborům v Česku. Pravidelně se například účastní přehlídky profesionálních souborů České divadlo.

Kraj se před časem rozhodl, že loutkové divadlo od města převezme. O převodu s ním jedná už téměř dva roky. Podmiňuje ho tím, že Kladno do konce roku vypořádá veškeré majetkoprávní vztahy k nemovitostem, které divadlo užívá. Podmínku město patrně nestihne splnit a zvažuje, že by Lampion sloučilo se Středočeským divadlem Kladno.

"To se mi zdá jako správné a rozumné řešení," uvedla Pospíšilová. Kraj by pak neměl důvod o převzetí uvažovat, dodala.

Kladno získalo budovu divadla, kterou měl z části soukromý majitel. O parcelu se nadále dělí se státem a jedná s Úřadem pro zastoupení státu ve věcech majetkových. Objekty a pozemky, které Lampion užívá, měl kraj bezúplatně získat darovací smlouvou od Kladna. V budoucnu by měl financovat zařízení, které potřebuje roční dotaci přes osm milionů korun.

Libuše Hanzalová snm

Autor článku: ČTK