14.02.2023 14:08

Kraj Vysočina přispěje Horáckému divadlu Jihlava na nákup nového autobusu pro svoz diváků na představení

Kraj Vysočina přispěje Horáckému divadlu Jihlava 4,5 milionu korun na nákup nového autobusu. Autobusy divadlo využívá především pro svoz diváků na představení. Příspěvek kraje má divadlu umožnit vyměnit nejstarší ze tří autobusů, které má. Novinářům to dnes řekla náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová (Piráti). Divadlo je příspěvkovou organizací kraje.

„Tuto sobotu proběhne v Horáckém divadle tisící premiéra a my jsme se rozhodli, že k této tisící premiéře Horáckému divadlu nadělíme takový malý dárek," řekla k příspěvku Hajnová. Autobus, který chce divadlo koupit, bude podle ní stát asi pět milionů korun.

Vedle svozu návštěvníků Horáckého divadla, který patří mezi českými divadly k ojedinělé službě, slouží autobusy i pro cestování divadelního souboru. Nový zájezdový autobus má nahradit 19 let starý divadelní autobus. „Za ještě předcovidový rok 2019 bylo v rámci předplatného převezeno téměř 11.000 diváků, mimo předplatné dalších 6360 diváků," uvedla Hajnová. Divadelní dopravu využívají vedle předplatitelů při hromadných objednávkách také školy, obce nebo soukromé firmy.

Podle poslední zveřejněné výroční zprávy divadla, která je z roku 2021, je nabídka dopravy při prodeji představení velkým benefitem. Pravidelný svoz využila asi polovina z přibližně 3000 abonentů. Autobusy pravidelně diváky svážely ze 196 míst na Vysočině, v Pardubickém a Jihočeském kraji. „Na základě požadavků předplatitelů máme vypracovány podrobné svozové trasy na jednotlivé dny a abonentní skupiny. Většinou jsou nasazeny všechny tři autobusy," uvedlo divadlo ve výroční zprávě.

Horácké divadlo vzniklo v roce 1940. První premiéru odehrálo v třebíčském Národním domě, od roku 1945 trvale sídlí v Jihlavě. Novou budovu má od roku 1995. Pro letošní rok dostalo od Kraje Vysočina jako příspěvek na provoz 55 milionů korun.

https://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, kš, foto převzato z: https://vysocina.rozhlas.cz/