10.11.2022 12:52

Krajina s bažantem, zajícem a srnkou. Jan Mocek uvádí premiéru inscenace o křehkosti mužské duše

Divadelní režisér Jan Mocek uvede 28.–30. listopadu v divadle Alfred ve dvoře novou inscenaci Krajina s bažantem, zajícem a srnkou. Performance na pomezí country koncertu, vizuální instalace a divadla se zabývá tématem křehkosti světa, ve kterém žijeme. Křehkosti vazeb, vztahů a v neposlední řadě i mužské duše.

Krajina s bažantem, zajícem a srnkou přivádí diváky do zvláštního světa, kde tři muži staví diorama – přírodní scenérii, kterou znají z přírodovědného muzea nebo spíš z počítačové hry Red Dead Redemption. Vše, co ho tvoří je totiž umělé, křehké a snadno se rozpadá. A tak se tři trubadúři, na pozadí heroické krajiny a hořícího ohně, ještě naposledy pokusí čelit nelítostnému světu, anebo se nadobro rozplynou.
„Performance jsme budovali kolem pocitu rozpadu. Svět, který jsme znali, skončil, ale nevíme, co přijde dál. Utápíme se v melancholii a nihilismu a hledáme útočiště v přírodě. V country hudbě. V horách. Mezi divokými zvířaty. Ale ani to už neexistuje,” popisuje vznik představení režisér Jan Mocek.

V divadelní inscenaci vystupují tři performeři, Robin Seidl, Arseniy Mikhaylov a Tomáš Janypka. Autorem originální nihilistické hudby je skladatel Matouš Hekela.
„Po sérii inscenací založených na mluveném slově jsme měli potřebu vytvořit performance beze slov, za použití jiných divadelních prostředků. Nutí nás to znovu objevovat média, které
má divadlo k dispozici, ale většinou je využívá pouze v podpůrné roli. V Krajině s bažantem, zajícem a srnkou hraje velkou roli scénografie, light design a především hudba. V divadle
svítí duha, prší, hoří oheň, na jevišti leží kameny. Představení je hodinový country koncert. Meditace o našem současném světě, ale beze slov,” doplňuje režisér Jan Mocek.

Premiérové uvedení inscenace proběhne v divadle Alfred ve dvoře 28.11. a v následujících reprízách 29. a 30.11.

Autor článku: Jakob Schubert; Foto: Adéla Vosičková