25.06.2019 10:01

Královna Helen Mirren zahájí oslavy k 10. výročí NT Live

Helen Mirren se vrací na plátna kin ve své nejslavnější roli! Nikoliv v pokračování oscarového dramatu Královna, ale v záznamu úspěšného představení Audience, díky němuž jí postava Alžběty II. vynesla jiné prestižní sošky, Olivier a Tony. Cyklus NT Live tak zahájí oslavy dekády, během které umožnil milionům kulturních fanoušků po celém světě zhlédnout už přes osmdesát atraktivních titulů, většinou v přímém přenosu z londýnských jevišť. Právě Helen Mirren se objevila 25. června 2009 v první promítané inscenaci, Faidra. V pondělí 24. 6. v pražském Bio Oko, 25. 6. ve svitavském kině Vesmír a 26. září v Bio Central v Hradci Králové ji znovu uvidíme jako britskou královnu při audiencích se svými ministerskými předsedy, ve hře Petera Morgana, scenáristy filmu Královna, seriálu The Crown a někdejšího zetě knížete Karla Schwarzenberga.

Královna ověnčená cenami

Audienci, která se v londýnském divadle Gielgud hrála na jaře 2013, režíroval zkušený Stephen Daldry, režisér filmového hitu Billy Elliot a poté i prvních dílů populárního seriálu o jiných epizodách ze života Alžběty II. The Crown. Peter Morgan do textu v době uvádění dopisoval komentáře nových událostí (jako rezignace papeže Benedikta XVI. či smrti Margaret Thatcher). Pro druhé londýnské uvedení v roce 2015 do hry vložil i postavu Tonyho Blaira. Tehdy si nejdéle vládnoucího britského monarchu zahrála Kristin Scott Thomas. Helen Mirren, jíž právě role Alžběty ve filmu Královna vynesla Oscara a nastartovala kariéru, se k Audienci vrátila v roce 2015 na Broadwayi. Za své mistrné ztvárnění panovnice od nástupu na trůn až do současnosti tak mohla k cenám Olivier a Evening Standard přidat i americkou Tony. V Česku hru pod názvem Audience u královny stále uvádí Národní divadlo s Ivou Janžurovou v hlavní roli.

Oslavy s hvězdnými hosty

Oslavy 10 let NT Live s Audiencí nekončí. Už 8. července se opět vrátí HamletBenedictem Cumberbatchem, druhé nejoblíbenější představení celého cyklu Frankenstein se stejným hercem (v roli Viktora) promítne pražské Kino Aero v srpnu, stejně jako loňský triumfální výkon Iana McKellena v roli Krále Leara. V září se v Česku poprvé po osmi letech ukáže energická komedie Sám na dva šéfy, která děj klasiky Sluha dvou pánů přesunula do Brightonu 60. let a díky níž se v Americe proslavil James Corden, nyní moderátor populární The Late Late Show a Carpool Karaoke. NT Live zároveň nezapomíná ani na novinky. Kromě kritiky velebené adaptace románu Malý ostrov a epiky v režii Sama Mendese Lehmanova trilogie se letos můžeme těšit i na imerzivní verzi Shakespearova Snu čarovné noci, novinku Hansard a nestárnoucí komedii Slunce v Pasti!Andrewem Scottem.

AUDIENCE

  • pondělí 24. června 2019 | Bio Oko (Praha)
  • úterý 25. června 2019 | Kino Vesmír (Svitavy)
  • čtvrtek 26. září 2019 | Bio Central (Hradec Králové)

www.ntlive.cz | www.vicnezfilm.cz

Autor článku: Radek Pavlovič

Královna Helen Mirren zahájí oslavy k 10. výročí NT Live

Zahraniční divadlo

18.02.2020

Händelova Agrippina překvapí nadčasovým tématem mocenských her i černým humorem

Bezohledná, ambiciózní, krutá a dominantní je Agrippina, hlavní postava příštího přenosu z Metropolitní opery. Prověřené dílo Georga Friedricha Händela vypráví o nezkrotné touze po moci, přičemž inscenace sira Davida McVicara podtrhuje jeho nadčasovost. V titulní roli opery Agrippina, která půjde do kin v přímém přenosu 29. února, exceluje mezzosopranistka Joyce DiDonato.

12.02.2020

Cyrano z Bergeracu v přímém přenosu NT Live

Také James McAvoy patří k filmovým hvězdám, které pravidelně vystupují na londýnském jevišti. Za posledních deset let se tam objevil čtyřikrát a pokaždé v režii provokativního Jamieho Lloyda. Ten spolu s „coolness“ dramatikem Martinem Crimpem francouzskou klasiku Edmonda Rostanda z konce 19. století Cyrano z Bergeracu radikálně zmodernizovali do odvážné, dech beroucí a duchaplné inscenace, která se rychle stala hitem přelomu roku i aktuální sezóny NT Live.

12.02.2020

Přímé přenosy z londýnského Royal Opera House tentokrát potěší příznivce moderního baletu

Přímé přenosy z londýnského Royal Opera House tentokrát potěší příznivce moderního baletu. Už 25. února budou na programu Violoncellistka a Tance ve skupinách. Zatímco v prvním případě jde o tvorbu mezinárodně vyhledávané Cathy Marston, druhá část programu má připomenout práci legendárního choreografa a Oscarem oceněného režiséra West Side Story Jeroma Robbinse.