20.06.2012 15:05

Kratochvílný automat baví lidi v Plzni, je součástí festivalu

Zahrát během několika sekund, maximálně pár minut, známý film pro pobavení náhodných kolemjdoucích je úkolem Kratochvílného automatu. Toto netradiční pouliční divadlo se třemi herci, které mimo jiné vystupovalo i na výstavě EXPO v čínské Šanghaji, objíždí festivaly českých měst. Dnes přehrávalo známé filmy lidem v ulicích Plzně, kde se do čtvrtka koná vyhlášený festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň. Během 29. ročníku festivalu se představí 17 českých a šest zahraničních souborů.    

"Automat vznikl před čtyřmi lety, když jsme dělali kulturní akci na zámku Kratochvíle. Odtud pochází název. Smyslem je diváka pobavit, vyplnit volnou chvíli mezi různými představeními na festivalech, na chvíli lidi zastavit a rozesmát," řekla ČTK Blanka Borůvková z produkční agentury Hafan studio, které projekt realizuje.    
Netradiční automat funguje jednoduše, lidé do něj vhodí drobnou minci a do sluchátka zašeptají název filmu, jenž si vybrali z nabídky připevněné na dekoraci. Tři herci s akrobatickými a komediantskými dovednostmi Gábina Berková, Olina BrožováPatrik Vojtíšek pak film ve zkratce přehrají. "Některý je zahraný během 30 vteřin, některý za pět minut. Vždy je vybráno z filmu to, co ho charakterizuje," vysvětlila Borůvková.    
V nabídce je například seriálový Komisař Rex, filmy Titanik a Základní instinkt a další. "Nyní se snažíme zaměřit víc na české filmy, ale pro náš automat se více hodí dramata, mezi českými filmy se nám zatím nedaří najít ty správné," řekla Borůvková. Nabídka filmů se obměňuje.    

Právě i pouliční představení jsou součástí obsáhlého programu festivalu Skupova Plzeň. Diváci v průběhu pěti dnů jeho konání měli a stále mají možnost vidět na čtyři desítky představení, odborná porota vybere ty nejlepší inscenace.

Autor článku: ČTK: brb, hj