13.11.2006 00:00

Krejčovy pětaosmdesátiny připomene televizní dokument

Praha 13. listopadu (ČTK) - Nadcházející pětaosmdesátiny evropského režiséra, herce a zakladatele Divadla Za branou Otomara Krejči připomíná dokumentární film, který režisér Radim Procházka natočil v brněnském studiu České televize a v těchto dnech představil v Praze. Na programu ČT2 se objeví 21. listopadu vpodvečer.

Hodinu trvající snímek, který měl předpremiéru na Mezinárodním festivalu dokumentů v Jihlavě, vznikl za přispění Nadace Český literární fond. Dotýká se významných životních i divadelních okamžiků nejen v životě tohoto umělce. Procházka s Krejčou navštívil i několik současných inscenací.

"Já bych je dělal jinak," řekl režisér po projekci a podotkl, že usiloval o to, aby televize k jeho jubileu uvedla vynikající snímek Romeo a Julie 63, ve kterém režisér Radúz Činčera dal nahlédnout do jeho tvůrčí dílny v Národním divadle. "To by mladým divákům něco řeklo," dodal tvůrce, na jehož kontě je režie 84 inscenací. Z nich polovinu připravil v osmi zemích světa.

Loni uplynulo od vzniku pražského Divadla Za branou čtyřicet let. Život tehdy nejprogresivnější domácí scény byla ukončena při "normalizaci" v roce 1972, což francouzský list Le Monde označil za "vraždu kultury". Po listopadu 1989 obnovené Divadlo Za branou II zaniklo v polovině 90. let podruhé, a to z "hospodářských důvodů" následkem systémových změn, jimiž ministerstvo kultury snížilo počet příspěvkových organizací. I tuto skutečnost Procházkův dokument připomíná.

"Nechci, aby byl divák spokojen. Spokojený divák je hloupý divák, protože se nechá hladit po srsti," říká Krejča ve snímku, který využil i ukázky inscenací a archivních hraných snímků.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK