08.12.2020 08:11

Křižíkova fontána po letech ožívá příběhem jejího tvůrce

Křižíkova fontána po letech ožívá příběhem jejího tvůrce. Původní české představení pod širým nebem Magická fontána přináší unikátní koncept živelné show, která kombinuje současný tanec, akrobacii a nový cirkus spolu s ohněm, velkými plameny, víry jisker, elektrickými výboji a moderní multimediální technologií. To vše uprostřed scény obklopené historickou světelnou fontánou.

Neuvěřitelný příběh inspirovaný životem českého vynálezce Františka Křižíka, ovlivněný soubojem pradávného živlu ohně a novodobé síly elektřiny, se díky producentské skupině Pyroterra odehraje na pražském výstavišti již v létě 2021. Premiéra 8. 7. 2021 je symbolicky plánována na 174. výročí narození samotného vynálezce.

“Rádi bychom Křižíkově fontáně znovu vdechli život a vrátili ji po letech uzavření zpět mezi světově významná kulturní místa. Věříme, že i po 130 letech od prvního otevření má fontána stále svůj půvab, jenž chceme prostřednictvím našeho představení ukázat všem divákům,” říká autor a režisér Marek Solnička, který má bohaté zkušenosti s tvorbou show pro mezinárodní projekty. Představení je doprovázeno autorskou hudbou skladatele Juraje Kličky, kterou hrají nejen živí hudebníci, ale také šlehající elektrické výboje. A to doslova.

Zapomenutý příběh člověka, který rozsvítil Prahu

Spektakulární show je inspirována životem českého vizionáře a vynálezce Františka Křižíka, jehož odkazy nalezneme na mnoha místech naší země. Křižíkova světelná fontána se poprvé představila v roce 1891 a dodnes patří mezi světový unikát. V posledních letech je zcela mimo provoz, ale díky původnímu českému představení Magická fontána její kouzelná atmosféra opět ožije ve velkém stylu.

Producentem show je česká umělecká skupina Pyroterra, která se za svou patnáctiletou existenci vypracovala mezi světové špičky oboru. Vizionáři a tvůrci světelných rekvizit a kostýmů vystupují po celém světě. Charakteristická tvorba, do které patří umění s ohněm a světlem, oslnila diváky například v celovečerní show Elēkrŏn v Čínském Macau, představení Raas Leela v Bombaji, v rámci zahraniční TV show (Eurovision 2019) či u nás (Tvoje Tvář má známý hlas, The Voice, Superstar atp.).

“Vydejte se s námi na cestu časem, poznejte příběh počátků lidstva a souboje elementů ohně s elektřinou, ovlivňující samotný vznik magické fontány.” zve diváky Marek Solnička. Premiéra Magické fontány musela být kvůli letošním opatřením přesunuta o celý rok, právě na termín 8. července 2021.

www.magickafontana.cz

Autor článku: Marek Solnička