26.01.2012 16:40

Kroměříž představí těšínské nebe, přijede i Jarek Nohavica

Do Kroměříže za měsíc přijedou představitelé kulturní scény z Českého Těšína, který leží na česko-polském pomezí. Přehlídka nazvaná Těšínské nebe se koná od 23. do 26. února. Kromě koncertu Jarka Nohavici divákům nabídne několik divadelních představení, ale i vystoupení dalšího muzikanta z tohoto regionu Tomáše Kočka. Novinářům to dnes řekl ředitel kroměřížského Domu kultury Jiří Králík.    

"Chceme rozjet tradici představení zajímavých oblastí. Pro mě je zajímavé třeba Valašské Meziříčí. Je to svébytná oblast, kde se v kultuře děje něco zajímavého. Stejně jako Litomyšl nebo právě ten Český Těšín. Ta města nemají šanci se představit jinde. Proto Těšínské nebe, které není vázáno jen na Nohavicu, ale také na Milana Cieslara, Renatu Putzlacherovou, Radovana Lipuse nebo Tomáše Kočka," řekl Králík.
   
Těšínské nebe zahájí 23. února představení Slováckého divadla v Uherském Hradišti Denní dům, noční dům. Inscenace, kterou režíroval Lipus, se odehrává v poloopuštěné vsi na pomezí česko-polských hranic. Slovácké divadlo ji má na repertoáru od loňského listopadu. O den později se uskuteční koncert Nohavici a po něm bude následovat afterparty se skupinou Tomáš Kočko Band.    

Následující dva večery pak budou patřit představením Těšínského divadla. Kroměřížané budou moci zhlédnout inscenace Jedna noc na Karlštejně a Ferda mravenec. První má soubor na repertoáru pátou sezonu, druhou hraje dokonce od února 1994. Ferda mravenec v podání herců z Českého Těšína má tak za sebou už více než 500 repríz.
Přehlídka je nazvaná Těšínské nebe podle stejnojmenné inscenace Těšínského divadla uvedené poprvé v květnu 2004. Byl to společný projekt obou národních scén divadla - české i polské, mapující tisíciletou historii dvojměstí Českého Těšína a polského Těšína (Cieszyna). Hudební hru inspirovaly a provázely písně Nohavici, na hudbě spolupracoval i Kočko. Režisérem byl Lipus a na scénáři s ním pracovala Putzlacherová. Hra měla derniéru loni v červnu.

Autor článku: ČTK: jav. snm