07.06.2020 08:38

Kultura online: příklady zahraniční praxe

Hudba

OperaVision
Živé streamy i záznamy pečlivě vybraných oper s titulky od 29 partnerských organizací ze 17 zemí. Celý projekt je přístupný zdarma, a to v angličtině, francouzštině a němčině, součástí jsou i zdroje pro mladé diváky.
https://operavision.eu/en

Eurovision: Europe Shine a Light
Evropská hudební soutěž Eurovision Song Contest musela být letos zrušena, pořadatelé se ale rozhodli zorganizovat velkolepou nesoutěžní live stream verzi s moderátory a 41 hosty, kteří vysílali ze svých domovů.
https://www.youtube.com/watch?v=HAo_LxJzALw&feature=emb_title

Offset: VR koncert
Americký rapper Offset společně se společnosti Supersphere přetavil live stream zážitky do nové podoby – a to využitím VR technologie. Fanoušci, kteří vlastní speciální VR brýle, mohli zdarma zhlédnout koncert, který se prý produkcí i přípravou stage blížil zážitku z živého koncertu.
https://uploadvr.com/offset-live-vr/


Cloud Clubbing
Lidé zavření během karantény ve svých domovech si mohli v Číně naladit živé streamy na lokální verzi platformy TikTok a zúčastnit se tak tzv. Cloud Clubbingu – společného poslechu Dj setů. Některé šanghajské kluby dokázaly tímto způsobem vybrat během jednoho dne až 250 000 dolarů. Podobný koncept představil i evropský projekt SHAPE podpořený programem Kreativní Evropa.
https://www.razer.com/cloud-clubbing
https://shapeplatform.eu/events/event/

Vizuální umění

Futures
Evropská fotografická síť Futures spolupracovala s vybranými talenty na obsahu pro jejich sociální sítě. Jednotliví umělci během karantény převzali účet Futures na Instagramu a sdíleli nové příspěvky s vlastní tvorbou.
https://www.instagram.com/futuresphotography/

Art Basel Hong Kong
Zrušený festival Art Basel v Hong Kongu spustil tzv. online viewing rooms – virtuální platformu, která propojila světové galerie s globální sítí sběratelů a nadšenců do umění. Organizátoři tak mohli zpřístupnit online celkem 2000 uměleckých děl od 235 vystavovatelů, kteří by se festivalu zúčastnili.
https://www.artbasel.com/viewing-rooms

David Zwirner
Newyorská galerie současného umění David Zwirner publikuje kromě viewing rooms také podcasty, ve kterých společně s hosty diskutují témata spojená s uměním a kreativním procesem.
https://www.davidzwirner.com/podcast

VR prohlídka londýnské Národní galerie
Britská Národní galerie se spojila s organizací Oculus, aby společně vytvořili 3D zážitek z výstavy o rané renesanci. Díky VR setu si mohou návštěvníci užít přes 270 děl z let 1200–1500.
https://www.nationalgallery.org.uk/visiting/virtual-tours/sainsbury-wing-vr-tour


Scénická umění

Aerowaves: Spring Forward 2020
Kvůli koronakrizi byl každoroční taneční festival Aerowaves přesunut do prostředí streamovací platformy Zoom. Online HD edice zahrnovala celá taneční představení, Q&As s umělci i afterparty.
https://aerowaves.org/springforward/spring-forward-2020

May I Take Your Arm?
Live stream představení o tom, jaké je to být slepý a jak každý z nás vidí sousedství jinak. Umělci zvou diváky na procházku pomocí zvláštní kombinace audio záznamů prostředí, příběhů i zapojení samotného publika.
https://www.folda.ca/event/may-i-take-your-arm-by-red-dress-productions/


Literatura

The Lockdown Diary
Cena EU za literaturu zveřejňuje během karantény deník spisovatelky, která sdílí své dojmy a zážitky z života v dobách koronaviru. Nový příspěvek se na blogu objevuje jednou týdně.
https://www.euprizeliterature.eu/news/jan-carsons-lockdown-diary

Boycott Books
Nizozemské nakladatelství zaměřené na tvorbu pro děti zpřístupnilo zdarma černo-bílé ilustrace z vybraných knih. Ty mohou po vytisknutí sloužit jako omalovánky.
https://boycottbooks.com/kleurplaten/


Film

Thessaloniki International Film Festival
Řecký festival zadal jedenácti režisérům úkol – natočit krátký film do tří minut z prostředí vlastního domova. Jako jediné venkovní lokace byly povoleny terasy, zahrady a balkóny, jedinými aktéry pak mohly být lidé a zvířata z jednotlivých domácností.
https://www.filmfestival.gr/en/documentary-festival

Marché du Film online
Snaha vytvořit plný zážitek z Cannes pro profesionály z oboru. Virtuální stánky, meetingy, online prezentace z různých virtuálních kin v různých časových pásmech nebo konference a speed meetingy.
https://marchedufilm.online/

Autor článku: IDU

Kultura online: příklady zahraniční praxe

Zahraniční divadlo

15.07.2020

Právě probíhá online studentský festival networku ITI/UNESCO, který sdružuje vysoké školy scénických umění celého světa

Letošní druhý ročník festivalu nese název “Theatre in and Beyond the Time of COVID-19” a jeho součástí jsou plné verze nebo ukázky ze studentských inscenací, konference a rozhovory s tvůrci. Program je titulkován do angličtiny nebo probíhá v anglickém jazyce. Představení a další doprovodné programy lze sledovat v různých časech od 13. do 19. července.

14.07.2020

Rozšírené číslo časopisu kød – konkrétne ø divadle už nie je v karanténe

Pandémia nám zamedzila možnosť vydať májové číslo, no v júni vám už nechceme ostať nič dlžní. V rozšírenom vydaní preto dokumentujeme najdlhšie obdobie bez živej kultúry od vzniku profesionálneho divadla na Slovensku. Na pandemickú situáciu sme sa zamerali ako na krízu, ktorá zasahuje do samotnej podstaty živého spojenia medzi tvorcom a divákom, devastuje kultúrny sektor, skúša politické elity, rovnako však provokuje k prekvapivým úvahám. Sumarizačné články zo Slovenska, Európy, ale aj ostatného sveta ponúkajú dnes ešte čerstvé spomienky, ktoré búdu v budúcnosti slúžiť ako dokument netradičnej situácie.

08.07.2020

Stanislav Moša nazkoušel ve slovinském Koperu koncertní projekt Století muzikálu

Po dlouhém vynuceném klidu se koperským divadlem opět rozezněla hudba, zpěv i zasloužený potlesk. Stanislav Moša tím navázal na své slovinské úspěchy z předchozích let (připomeňme například muzikály RENT a TITANIC či Straussovu operetu Netopýr). Novým projektem, který režisér Moša začal zkoušet koncem května, jakmile to podmínky ve Slovinsku dovolily, je koncertní představení Století muzikálu.