13.02.2002 00:00

Kultura přichází o peníze z Bruselu

Státní příspěvek Evropské komisi je vyšší než částka, kterou Praha získává zpět. Kulturní projekty žádající o grant z Evropské unie často provází z české strany neprůhlednost a nízká kvalita.
Až statisícové granty nabízí pořadatelům kulturních akcí Evropská unie v rámci programu Culture 2000. Loni mezi žadatele z členských i kandidátských zemí rozdělila v jeho rámci přes 30 miliónů eur. Čeští organizátoři však dosáhli jen na polovinu z částky 650 tisíc eur, které do něj Praha vložila.
Příčin je několik: Od malého zájmu organizátorů přes neprůhlednost projektů až po špatně vyplněnou žádost o grant. "Lidé jsou zde zvyklí na určitou míru chaosu, která v unii není akceptovatelná," říká Magdalena Bičíková z kanceláře Culture 2000, která žadatelům pomáhá při jednání.
Zájemce o granty často odrazuje i náročná administrativa. "Vyplňováním formuláře jsem strávila tři dny," říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka festivalu Tanec Praha, který Brusel loni podpořil částkou 55 tisíc eur.
Podle vyjádření Ministerstva financí není obvyklé, aby ČR získala méně, než zaplatí z národních prostředků jako příspěvek do programu. Markéta Vinická z Ministerstva kultury vidí příčinu v tom, že "Česko v předchozích letech čerpalo peníze z evropských fondů, aniž by do nich něco vkládalo".

Převzato z iDnes

Autor článku: redakce