25.02.2022 08:52

Kulturní instituce v Brně vyvěšují vlajky Ukrajiny, nabízí pomoc, mění program

Nejen vyvěšenými modro-žlutými vlajkami, ale také konkrétními nabídkami pomoci reagují brněnské kulturní instituce na čtvrteční vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Někde také upravují program. Například před dnešním a sobotním koncertem Filharmonie Brno zazpívá Tomáš Šelc v ukrajinštině za klavírního doprovodu šéfdirigenta Dennise Russella Daviese píseň Sbohem, světe, sbohem, země na slova Tarase Ševčenka, ukrajinského národního básníka.

Zóna nezávislého umění Co.Labs od čtvrtka nechává první řadu sedadel prázdnou „pro všechny, na které právě myslíme", stejně jako pro oběti války a lidi, kteří se kvůli nepokojům kulturních akcí účastnit nemohou. V oknech budovy je umělecká instalace v ukrajinských barvách.

„Chcete-li rozšířit svou sbírku či máte jiný nápad jak pomoci, ale potřebujete prostor, sehnat dobrovolníky či převést nějaké věci v dodávce, kontaktujte nás. Kontaktujte také Ukrajince a Ukrajinky, pokud nějaké ve svém okolí znáte, a zeptejte se jestli něco nepotřebují," stojí na facebooku Co.Labs. Zóna je také připravená pomoci ukrajinským i ruským kolegům, kteří stojí na straně demokracie a svobody.

HaDivadlo věnovalo čtvrteční koncert Tomáše Vtípila a muzikantů z inscenace Woyzeck Ukrajině a obraně demokratických hodnot. Kolektiv divadla zároveň nabídl přímou pomoc konkrétním Ukrajincům. „Tato agrese a zbytečné umírání musí brzy skončit. Proti agresorům se musíme spojit a pomoci si. Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí," napsali divadelníci na sociálních sítích.

Divadlo Bolka Polívky na události posledních dní reagovalo zveřejněním bajky ruského básníka Ivana Andrejeviče Krylova Vlk a kukačka. Bajka končí ponaučením, že ten, před kterým se všechno třese hrůzou, je nakonec vždycky sám. Kukačka také vlkovi vysvětlí, že pokud se vydá k mírumilovným sousedům se svými zuby a zvyky, stáhnou mu tam kožich.

Ukrajinskou vlajku vyvěsily takřka všechny kulturní instituce v Brně. Mahenovo divadlo bylo v minulých dnech osvětleno v ukrajinských barvách. Umělci také sdílejí informace o finančních sbírkách na podporu Ukrajiny a jejích obyvatel, ať už ve vlasti, nebo na útěku před vpádem vojsk.

Autor článku: ČTK: tmd, dr

Kulturní instituce v Brně vyvěšují vlajky Ukrajiny, nabízí pomoc, mění program