20.02.2022 16:12

Kulturní tip z DOXu: Navždy spolu! Inscenace oceňovaného souboru Farma v jeskyni spojila zkušené performery a seniory – amatéry

Svébytný soubor Farma v jeskyni uvede 15. a 16. března a 4. a 5. dubna v pražském Centru současného umění DOX inscenaci Navždy spolu! Strhující mnohovrstevnatá jevištní kompozice kombinuje pohybové divadlo s nevšedním využitím videoprojekce a živou hudbou. Přináší vizuální jízdu, která převrací běžné představy o stárnutí a smrti naruby. Interdisciplinární inscenace velmi invenčním způsobem ztvárňuje pohrdání stářím a odmítání smrti. Tato témata rezonují obzvláště v současné covidové době, která mnoho lidí uvrhla do izolace a osamělosti a odkryla zranitelnost starších lidí. 

Inscenaci Navždy spolu! v režii Viliama Dočolomanského společně s pražskými seniory vytvořily performerky Hana Varadzinová a Eliška Vavříková, které v ní samy účinkují. Zapojení seniorů bez jakékoli předchozí zkušenosti s profesionálním divadlem vedlo k vytvoření komunity, v níž se vytratila mezigenerační propast, ignorace a pohrdání, které staří lidé na sklonku svého života často pociťují. Alespoň v hranicích projektu tak vznikl model soužití bez diskriminace stáří, která je v dnešní společnosti až příliš běžná. „Přes šílenou trému jsem to překonala a dokázala jsem vyjít před diváky. To bylo něco tak pro mě ohromujícího, že jsem to zvládla, že i kdybych nezvládla v životě už nic jiného, tak tohle to mi už do konce života stačí,” říká jedna z protagonistek – seniorek, paní Helena Š.

Farma v jeskyni se na domácí i zahraniční scéně pohybuje s úspěchem už 20 let. Inscenace Navždy spolu! je třetí částí trilogie Noc ve městě, zaměřené na odkrývání aktuálních témat, které společnost odmítá vidět. (Informátoři – první díl trilogie poukazuje na děsivé praktiky nadnárodních korporací; Odtržení – druhý díl je inspirován fenoménem hikikomori.)

Dvacáté výročí svého založení Farma v jeskyni slaví unikátním projektem Commander, odhalujícím hrozbu online radikalizace mladistvých. Commander je jediný projekt svého druhu v České republice, mimořádný naléhavostí tématu, formou a šíří jeho zpracování. Tvoří jej umělecká část – film, divadlo, výstavní instalace. A edukační část – série videí a workshopy.

https://farminthecave.com

Autor článku: Markéta Faustová