09.11.2021 11:40

Kulturu nezastavíš! Na jediný večer se spojí Cirk La Putyka s tvůrci z finského Circo Aereo a švédského Cirkusu Cirkör

Na jediný večer 10. listopadu se na pražských Jatkách78 spojí vůdčí osobnosti tří novocirkusových souborů, Tilde Björfors z švédského Cirkusu Cirkör, Maksim Komaro z finského Circo Aereo a Rostislav Novák ml. z českého Cirku La Putyka. Společně s mezinárodní sestavou dvaceti akrobatů, tanečníků, herců a hudebníků vytvoří unikátní jednorázové představení Late Night Show s tématem Culture Never Stops - Kulturu nezastavíš. Naváží tak na více než desetiletou spolupráci, kterou přerušila koronavirová opatření. Večer bude doprovázen živou hudbou a projekcemi.

Cirkus Cirkör a Circo Aereo jsou průkopníky novocirkusového umění ve svých zemích a pro Cirk La Putyka jsou zásadní inspirací a technickou i uměleckou oporou,” zdůrazňuje principál souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák ml. Speciální program pro Jatka78 se bude točit okolo tématu, které nás v posledním roce a půl provází každý den. Vedle cirkusového umění zástupců těchto souborů se totiž večer dotkne také projektů, které realizovaly v období pandemie,” dodává.

Každý z režisérů bude režírovat třetinu tohoto cirkusového happeningu: Maksim Komaro spolupracuje s hvězdou závěsné akrobacie Ilonou Jänti, která experimentuje s možnostmi lidského těla ve vzduchu, s materiály i formou. Dalším hostem je Onni Toivonen, finská žonglérská hvězda, která má svůj osobitý styl v žonglování s kužely, ale diváci uvidí i manipulaci s pavími pery.

Tilde Björfors přiveze Patrika Elmerta a Fouzii "Fofo" Rakez. Fouzii "Fofo" Rakez znají diváci z představení Wear it like a Crown jako akrobatku s číslem, které obletělo celý svět. Patrik Elmnert je jeden ze zakládajících členů již neexistující žonglérské skupiny Water on Mars. Odehrál několik desítek představení v Las Vegas. Dva zahraniční žongléry doplní česká hvězda Filip Zahradnický. Všichni tři se pro tento večer spojí a zkombinují své originální žonglérské přístupy a principy,” doplňuje Novák.

Za českou stranu budete moci zhlédnout inscenovanou divadelní přednášku o kultuře v období covidu. Přednáškou vás provede režisér Vít Neznal. Dotkneme se většiny projektů, které vznikly právě díky nečekané situaci, ve které jsme se všichni ocitli,” říká Novák.

#Kulturunezastavis je platforma, kterou Cirk La Putyka založil v době prvního lockdownu. Soubor hledal různé cesty k divákům. Jednorázový mezinárodní projekt je šancí nahlédnout a pochopit, jak je na tom nový cirkus v severní Evropě a jakými cestami se může vydat v dalších měsících a letech.  Cirkusové umění nás spojuje,” uzavírá Novák.

Late Night Show - Culture Never Stops budou moci sledovat jak naživo diváci v sále Jatek78 (vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut), tak i online jako live stream na platformě Filmnazivo.cz.

Více informací najdete na www.laputyka.cz a www.jatka78.cz.

Autor článku: Jiří Sedlák

Kulturu nezastavíš! Na jediný večer se spojí Cirk La Putyka s tvůrci z finského Circo Aereo a švédského Cirkusu Cirkör

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.