09.11.2021 11:40

Kulturu nezastavíš! Na jediný večer se spojí Cirk La Putyka s tvůrci z finského Circo Aereo a švédského Cirkusu Cirkör

Na jediný večer 10. listopadu se na pražských Jatkách78 spojí vůdčí osobnosti tří novocirkusových souborů, Tilde Björfors z švédského Cirkusu Cirkör, Maksim Komaro z finského Circo Aereo a Rostislav Novák ml. z českého Cirku La Putyka. Společně s mezinárodní sestavou dvaceti akrobatů, tanečníků, herců a hudebníků vytvoří unikátní jednorázové představení Late Night Show s tématem Culture Never Stops - Kulturu nezastavíš. Naváží tak na více než desetiletou spolupráci, kterou přerušila koronavirová opatření. Večer bude doprovázen živou hudbou a projekcemi.

Cirkus Cirkör a Circo Aereo jsou průkopníky novocirkusového umění ve svých zemích a pro Cirk La Putyka jsou zásadní inspirací a technickou i uměleckou oporou,” zdůrazňuje principál souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák ml. Speciální program pro Jatka78 se bude točit okolo tématu, které nás v posledním roce a půl provází každý den. Vedle cirkusového umění zástupců těchto souborů se totiž večer dotkne také projektů, které realizovaly v období pandemie,” dodává.

Každý z režisérů bude režírovat třetinu tohoto cirkusového happeningu: Maksim Komaro spolupracuje s hvězdou závěsné akrobacie Ilonou Jänti, která experimentuje s možnostmi lidského těla ve vzduchu, s materiály i formou. Dalším hostem je Onni Toivonen, finská žonglérská hvězda, která má svůj osobitý styl v žonglování s kužely, ale diváci uvidí i manipulaci s pavími pery.

Tilde Björfors přiveze Patrika Elmerta a Fouzii "Fofo" Rakez. Fouzii "Fofo" Rakez znají diváci z představení Wear it like a Crown jako akrobatku s číslem, které obletělo celý svět. Patrik Elmnert je jeden ze zakládajících členů již neexistující žonglérské skupiny Water on Mars. Odehrál několik desítek představení v Las Vegas. Dva zahraniční žongléry doplní česká hvězda Filip Zahradnický. Všichni tři se pro tento večer spojí a zkombinují své originální žonglérské přístupy a principy,” doplňuje Novák.

Za českou stranu budete moci zhlédnout inscenovanou divadelní přednášku o kultuře v období covidu. Přednáškou vás provede režisér Vít Neznal. Dotkneme se většiny projektů, které vznikly právě díky nečekané situaci, ve které jsme se všichni ocitli,” říká Novák.

#Kulturunezastavis je platforma, kterou Cirk La Putyka založil v době prvního lockdownu. Soubor hledal různé cesty k divákům. Jednorázový mezinárodní projekt je šancí nahlédnout a pochopit, jak je na tom nový cirkus v severní Evropě a jakými cestami se může vydat v dalších měsících a letech.  Cirkusové umění nás spojuje,” uzavírá Novák.

Late Night Show - Culture Never Stops budou moci sledovat jak naživo diváci v sále Jatek78 (vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut), tak i online jako live stream na platformě Filmnazivo.cz.

Více informací najdete na www.laputyka.cz a www.jatka78.cz.

Autor článku: Jiří Sedlák