10.03.2023 09:44

#kulturunezastavis ani v metru! Podívejte se na fotografie z unikátních hudebních, divadelních i novocirkusových vystoupení

V prostředním vagónu soupravy jedoucí do Motola nebo Depa Hostivař uvidíte po celý den různá kulturní vystoupení. Přejeme příjemný zážitek.“ Takové hlášení mohli slyšet cestující pražského metra linky A po celý čtvrtek 2. března, když do stanice vjížděla souprava, ve které iniciativa #kulturunezastavis ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy připravila speciální happening. Jeho cílem bylo přinést kulturu do netradičního prostoru a kontextu a upozornit na to, že i v době zdražování a ekonomické krize hraje kultura nepostradatelnou roli.

Do happeningu se zapojilo přes 50 umělců napříč žánry. Cestující mohli vidět nový cirkus, balet, současný tanec, stand-up, performance, autorská čtení a slam poetry. Vagón metra se proměnil také v divadelní a koncertní sál či pojízdnou galerii nebo se cestující zúčastnili diskuze na téma proměn kultury vlivem současných krizí. Celkově od 7.56 do 22.35 proběhlo 25 vystoupení přímo na míru vagónu metra s předem nic netušícími cestujícími. Celkově souprava ujela asi 440 km a svezla tisíce cestujících. Za neobvyklý kulturní zážitek v metru nebylo nutné platit vstupné, stačilo mít označenou jízdenku nebo lítačku.

Do happeningu se zapojili tito umělci a soubory: Vosto5, Cirk La Putyka, Terezie Kovalová, Lukáš „Musa“ Musil, Tigran Hovakimyan s Jiřím Jakimou, Slava Burlac s Dariou Lazucovou, Olga Krykun, Anatol Svahilec s Matějem Pohorským a Potopou Baša, Kryštof Bartoš s Jindřiškou Dudziakovou, Ondřej Buddeus s Alžbětou Stančákovou, Zuzana Šklíbová s Matějem Šímou, Sárou Vosobovou a Nikolasem Ferencem, Michal Mihok, Eliáš Jeřábek s Filipem Kottkem, Kryštof Záveský, Adam Páník, My kluci, co spolu chodíme, Cécile Da Costa, Šárka Říhová s Lenkou Nahodilovou, Katrin Cvinerovou a Bárou Halčákovou, Martin Sedlák, Jiří Kohout, Rosťa Novák, Pavlína Saudková, Vít Neznal a Janek Lesák.

„Máme obrovskou radost z toho, s jakými reakcemi se happening setkal. Bylo skvělé sledovat, jak se cestující jednotlivými výstupy baví, zapojují se, tleskají a občas třeba přejíždějí stanice jenom proto, aby viděli celé představení. Ukazuje to, že kultura má obrovskou sílu,“ hodnotí akci Vít Neznal, který stojí za iniciativou #kulturunezastavis, jež přináší kulturu na neobvyklá místa. Oživovala například ulice, dvorky a domovy pro seniory v době koronavirové pandemie nebo pořádala divadelní představení během války v uprchlických centrech a dětských domovech na Ukrajině.

Fotografie z happeningu: https://www.instagram.com/kulturunezastavis/

Autor článku: Jiří Sedlák, foto: Lukáš Bíba