19.01.2008 00:00

Kutnohorské Tylovo divadlo odhalí tajemství základního kamene

Kutná Hora 18. ledna (ČTK) - Městské Tylovo divadlo v Kutné Hoře odhalí po 75 letech tajemství svého základního kamene. Ve zdi nad kamennou deskou byla nedávno objevena schránka s tubusem. Co se v něm ukrývá, bude zřejmé 31. ledna, kdy se tubus vyzvedne a otevře, řekl ČTK divadelní archivář Miroslav Štrobl.

"Po 75 letech kámen dozná svého uznání a dostane status základního," dodal. O základním kameni městského divadla totiž nikde nebyla zmínka. "Léta letoucí mě klamala nebo zaváděla úplně jinam kamenná deska, která je na východní zdi divadla. Ale ona má vročení 1926, divadlo přitom bylo otevřeno v roce 1933 a stavět se začalo v roce 1931," uvedl.

Potom, co začal zpracovávat divadelní archiv, si uvědomil, že zmíněná deska je vlastně základním kamenem divadla. Původně byl položen 11. července 1926 v místě dnešní Mateřské školy Pohádka. Divadlo se ale začalo stavět až v roce 1931, navíc na jiném konci města. A zmíněný kámen se do jeho zdi musel vložit až během stavby, je totiž metr nad základovou čarou, poznamenal.

"Našel jsem zápis Sboru pro postavení Tylova divadla z roku 1934, v němž se píše o vložení pamětních listin do základního kamene, to už ale divadlo stálo," pozastavil se Štrobl nad další záhadou. Šel se tehdy podívat na kamennou desku a zjistil, že nad ní někdo kdysi vyboural otvor a zase ho zazdil. Sonda pak ve zdi odkryla schránku s tubusem.

Odkrytí základního kamene a otevření schránky bude součástí oslav 200. výročí narození kutnohorského rodáka Josefa Kajetána Tyla, jehož jméno divadlo nese. V rámci oslav se od 1. do 3. února v Kutné Hoře uskuteční výstavy, divadelní představení, komponované pořady i konference o Tylově životě a díle.

jt nlm

Autor článku: ČTK