05.05.2006 00:00

Květen s Divadelním ústavem

18. 5. Křest knihy Nepromlčené případy Jaromíra Ptáčka - 16:30
Malý sál Divadelního ústavu

Sborník, který vydal Divadelní ústav ve spolupráci s nakladatelstvím Větrné mlýny je věnovaný umělecké osobnosti dramatika Jaromíra Ptáčka, autora, jenž měl zásadní podíl na vytvoření moderní české rozhlasové hry. Editorem a autorem doslovu je Vilém Faltýnek, další doprovodné texty napsali německý bohemista Heinrich Kunstmann, Milan Uhde a Věra Ptáčková. V rámci křtu proběhne vernisáž grafik Jaromíra Ptáčka.

18. 5. Tenemos miedo, ok (Máme strach, ok) - Setkání NAVÁZÁNO s Mexikem 19:30
Divadlo Nablízko

Večer věnovaný dvouměsíčnímu pobytu choreografky Kristýny Lhotákové a režiséra Ladislava Soukupa v Mexiku. Lhotáková a Soukup pracovali s mexickými umělci na projektu Name of the game, projektu, který vznikal v rámci Sezony českého divadla v Latinské Americe - teatro.cz a jehož cílem bylo vytvořit celovečerní představení. Nyní máte možnost vidět záznam z premiéry na festivalu v Queretaru, diskutovat s autory a pít mexické nápoje. Nevhodné pro mládež do 15 let.

25. 5. Ibsen v Ponrepu: Křest a film - 14:30
Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1

Křest dvousvazkového výboru z her největšího norského dramatika Henrika Ibsena vydal Divadelní ústav v edici Divadelní hry. Sborník obsahuje dvanáct vrcholných děl (Peer Gynt, Domeček pro panenky, Přízraky, Nepřítel lidu, Divoká kachna, Rosmersholm, Paní z moře, Heda Gablerová, Stavitel Solness, Eyolfek, John Gabriel Borkman a Když my mrtví procitneme). Všechna vycházejí v novém překladu Josefa Bruknera, Františka Fröhlicha a Josefa Vohryzka a jsou doplněna studií přední norské ibsenoložky Vigdis Ystadové. Kniha vychází u příležitosti stého výročí autorova úmrtí, které si celý svět připomene v květnu tohoto roku. Zároveń bude promítnut švédský film režiséra Victora Sjörstöma Terje Vigen z roku 1917. Projekci bude doprovázet na klavír Karel Loula, varhaník od Svatého Ducha.

25. 5. Divadelní intermezzo - přednáška teatrologické společnosti - 17:00
Malý sál Divadelního ústavu

PhDr. Ljuba Klosová Csc přednese přednášku na téma Pátrání po překladech cizojazyčných her pořízených Boženou Němcovou v padesátých letech 19. století.

Zdroj: Jana Návratová, Divadelní ústav

Autor článku: redakce