28.04.2021 14:34

Květnové víkendy s Naivním divadlem a hosty

Také v květnu nabídne Naivní divadlo Liberec rodinám s dětmi pestrý oNDLine program. A nebude na to samo. Své síly totiž spojilo s plzeňským Divadlem Alfa a Divadlem Drak z Hradce Králové, se kterými si vzájemně vyměnilo hned několik inscenací. Díky této mezidivadelní spolupráci nyní mají liberečtí (a zároveň i plzeňští a královéhradečtí) diváci jedinečnou možnost zhlédnout to nejlepší z tvorby tří předních českých profesionálních loutkových souborů. Videozáznamy jednotlivých pohádek je možné sledovat zdarma prostřednictvím YouTube kanálu Naivní divadlo Liberec dětem, a to kdykoli od sobotního rána do nedělního večera.

Květnové oNDLine vysílání zahájí a zároveň uzavře Naivní divadlo Liberec svými vlastními inscenacemi. Již tento víkend zpřístupní zbrusu nově natočený videozáznam Pohádky do dlaně. Veršovaná hra autorky Ivy Peřinové v režijním zpracování Martina Tichého o koloběhu ročních dob v přírodě je určena dětem od pěti let a patří dlouhodobě k divácky nejoblíbenějším. Na konci měsíce pak Naivní divadlo uvede pohádku O beránkovi, který spadl z nebe, inscenaci pro děti od dvou let oceněnou na řadě domácích i zahraničních festivalů.

Z hostů hned dvakrát v Liberci virtuálně zahraje Divadlo Alfa z Plzně. Druhý sváteční víkend mohou diváci zhlédnout Pohádky ovčí babičky, které většina dospělých pamatuje ať už v původní televizní, či později knižní podobě. O čtrnáct dní později se na chvíli do svého libereckého rodiště vrátí hra Kolíbá se velryba, ovšem ve zcela novém plzeňském zpracování. Zatímco si budou děti užívat dobrodružný příběh dvou pirátů, kteří nakonec skončí ve velrybím břiše, rodiče a prarodiče mohou zavzpomínat na původní podobu této pohádky z pera Ivy Peřinové, jež byla na scéně autorčina domovského Naivního divadla poprvé uvedena v roce 1988 a v jeho repertoáru se udržela více než čtvrtstoletí.

Do lákavého světa kouzel, triků a magie diváky od devíti let i dospělé zavede o víkendu 15. a 16. května Divadlo Drak z Hradce Králové. Ve své hře Poslední trik Georgese Mélièse se inspiruje pozoruhodným životním příběhem známého francouzského filmového režiséra a významného průkopníka světové kinematografie. Inscenace režiséra Jiřího Havelky získala hned několik prestižních ocenění, jako je Cena ERIK za nejlepší loutkářskou inscenaci sezóny nebo Výroční cena Divadelních novin pro Dušana Hřebíčka za herecký výkon sezóny a Jiřího Havelku a Marka Zákosteleckého v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo.

Kromě online vysílání pro veřejnost a mateřské školy, kterým videozáznamy vybraných představení od ledna pravidelně zasílá každý čtvrtek, se Naivní divadlo v těchto dnech usilovně věnuje přípravám mezinárodního festivalu profesionálních loutkových divadel Mateřinka, jenž se jako jediný v České republice a široko daleko v Evropě zaměřuje výhradně na tvorbu pro nejmenší diváky. Pokud to vládní opatření umožní, 26. ročník festivalu proběhne v Liberci v polovině června 2021.

Program online vysílání Naivního divadla pro veřejnost:

1. a 2. května – Pohádka do dlaně (Naivní divadlo Liberec)
8. a 9. května – Pohádky ovčí babičky (Divadlo Alfa, Plzeň)
15. a 16. května – Poslední trik Georgese Mélièse (Divadlo Drak, Hradec Králové)
22. a 23. května – Kolíbá se velryba (Divadlo Alfa, Plzeň)
29. a 30. května – O beránkovi, který spadl z nebe (Naivní divadlo Liberec)

www.naivnidivadlo.cz

Autor článku: Jana Pittnerová