11.02.2003 00:00

Ladislava Lederbuchová: Divadlo je hra

Divadlo je hra o něčem, s někým, pro někoho, divadlo je výzva k cestě hrou. Na tuto cestu do imaginárního a imaginativního prostoru a času většinou divák posílá za herci na jeviště jen svou duši, tělem zůstává po zákonu gravitace na zemi. Tak velí kulturní zvyklosti odpradávna respektované divadelními tvůrci i diváctvem. Dovedete si představit, že v polovině kusu by diváci vstupovali na jeviště a zasahovali do hereckých akcí, doplňovali repliky a po svém se účastnili dramatického děje? Vznikl by asi pěkný zmatek, kdyby tak učinil divák jediný, natož všichni!

A přece se na divadelní cestu za hrou lze v Klubu plzeňské Alfy vydat právě takto: Pavel Vašíček napsal na motivy knížky Ely Perociové Můj deštník je jako balón divadelní hru pro tři herce a dětské publikum , kterou nazval O černém klobouku a duhovém míči. Příběh je to velmi prostý - míč, který zmizel ve zlém a chamtivém klobouku a s ním v pohádkové kloboukové zemi, se vydají hledat všichni malí diváci - po souši i vodě, městy i vesnicemi, poli i lesy - a zažívají přitom řadu dobrodružství: přelézají, vylézají, plíží se a schovávají… Herci Marie Mrázková, Robert Kroupar a Lenka Lupínková jsou jejich průvodci, kteří za pomoci rekvizit, mj. kouzelných deštníků, a funkčně užitých částí kulis (výprava Renáty Pavlíčkové umožnila sestavit i sektorovou loď), ale hlavně díky fantazii dramatika a dětských diváků je bezpečně a především zábavně dovedou až k cíli. Po cestě za míčem se tak jako na správném výletě zpívá (hudbu a písně složil Michal Vaniš), děti ochotně plní nejen "úkoly", ale iniciativně přispívají i vlastními nápady, s nimiž se herci musejí na místě improvizovaně vyrovnat, jak verbálně, tak jinak. Všichni tři obstáli na výbornou, vstřícností dětem naslouchat a pohotovostí jim vyhovět a přitom respektovat pestrý režijní plán Pavla Vašíčka, v němž se v krátkých sekvencích (adekvátně míře dětského soustředění a potřebě změny) střídají scény hravě tvůrčí s nasloucháním a scénami magickými, tajuplnými.

Představení O černém klobouku a duhovém míči je vynikající ukázkou komunikativního divadla pro nejmenší diváky, ale i pro dospělé - to aby věděli, tak jako tvůrčí tým Vašíček - Vaniš - Mrázková - Kroupar - Lupínková, že děti si chtějí a umějí hrát nejen na lupiče a vrahy, dostanou-li k tomu přiležitost.

Autor článku: Loutkář