02.10.2014 10:28

Legendární muzikál Duch v Brně!

Krásná Demi Moore sedí u hrnčířského kruhu, ruce zabořené do hlíny a u toho ji objímá do půl těla svlečený idol mnoha dívčích srdcí, Patrick Swayze. Jen málokdo nezná tuto scénu z kultovního filmu Duch, který na začátku devadesátých let vlétl do kin. A jen málokterý divák, respektive spíše divačka, zvládl zhlédnutí tohoto filmu bez kapesníku. Ostatně, když se film režiséra Jerryho Zuckera promítal v Mexiku, ženy k němu jedno balení papírových kapesníčků dokonce dostávaly automaticky. A přece nejde o pouhý dojemný příběh o složitostech jedné lásky. Příběh, v němž se mísí lovestory s fantasy, krimi a komedií si získal srdce diváků po celém světě právě díky tomu, jak kombinuje všechny tyto žánry. I kvůli tomu je autor scénáře Bruce Joel Rubin držitelem Oscara za tento titul. Vedle ústřední dvojice Sama a Molly na sebe ale značnou část pozornosti strhává i další důležitá postava příběhu, šarlatánka, tedy věštkyně a médium Oda Mae, za kterou byla Whoopi Goldberg rovněž oceněna prestižní filmovou cenou. Její nezřízená komediální energie je pohonem celého snímku a dodává mu potřebné odlehčení a nadhled. Jinak by příběh o nesmrtelnosti lásky mohl působit jako americký sladký kýč, když ale přidáme ještě kriminální zápletku, ve které je hlavním padouchem překvapivě blízký přítel hlavních postav, dostáváme dokonale namíchaný koktejl emocí, napětí a legrace.

Není tedy divu, že se autor scénáře rozhodl příběh adaptovat pro divadelní prkna, pro muzikál. Oslovil k tomu hudebníky nejpovolanější. David A. Stewart je legendární britský popový muzikant, který s Annie Lennox zářil zejména v 70. a 80. letech ve slavném duu Eurythmics, a Glen Ballard je zas americký písničkář a především producent, který spolupracuje s takovými hvězdami, jakou je např. Alanis Morissette, a který se podílel i na albech Michaela Jacksona. Tato dvojice napsala společně pro Ducha hitovou pop music, která se divákům vryje pod kůži. Ústřední melodie, jíž si ale zamilovali již filmoví diváci, ona slavná Unchained Melody, která poprvé zazněla v roce 1955, ale jejíž nejslavnější verzi nahrál až v roce 1977 Elvis Presley, ovšem i nadále zůstává ústřední melodií muzikálu. (I proto, že je tak notoricky známá, jsme se rozhodli zachovat ji v naší inscenaci s původním, anglickým textem.)

Jde o další muzikálový titul, který se na naše jeviště dostává poměrně krátce po své světové premiéře. Ta proběhla v březnu v roce 2011 v Manchesteru, odkud se velmi záhy muzikál přesunul na londýnský West End, kde se odehrálo 500 repríz. V dubnu roku 2012 zaznamenal Duch se 136 reprízami úspěch na Broadwayi a rozběhl se do celého světa. Hrál se již např. v Austrálii, Holandsku, Itálii, Maďarsku… a nyní se chystá jeho česká premiéra v režii Stanislava Moši a překladu Jiřího Joska. V hlavních rolích se můžete těšit na Svetlanu Janotovou nebo Ivanu OdehnalovouAleše Slaninu nebo Dušana Vitázka. Opravdovou perličkou potom bude černošská senzibilka v podání Zdeny Herfortové nebo Markéty Sedláčkové. O řadu jevištních kouzel se postará scéna Christopha Weyerse s projekcemi Petra HlouškaDalibora Černáka, které doplní kostýmy Andrey Kučerové a choreografie Hany Kratochvilové. Hudební nastudování mají na starosti dirigenti Dan KalousekEma Mikešková.

Muzikál DUCH přináší na naše jeviště nejen nesmrtelný, krásný příběh lásky, která překonává hranice pozemského života, ale i řadu nevídaných divadelních kouzel a zázraků, které ve spojení se silnými melodiemi slibují být neopakovatelným diváckým zážitkem. Premiéra se odehraje 18. října 2014 v 19:00 hodin na Hudební scéně.

www.mdb.cz

Autor článku: Klára Latzková

Legendární muzikál Duch v Brně!