17.06.2021 10:46

Letní kulturní sezóna na Mariánském náměstí v Praze začíná

Letní sezóna Mariánského náměstí začíná. V rámci projektu Moje Mariánské se zde odehrají divadelní, filmové, hudební, výtvarné i literární představení.

„Mariánské náměstí bylo v minulosti vnímáno jako odstavné parkoviště pro papaláše z Magistrátu. Proto jsem moc ráda, že se mu postupně daří vracet punc veřejného prostranství, které slouží běžným kolemjdoucím k odpočinku nebo společenskému vyžití. Již druhým rokem se Městské knihovně ve spolupráci s okolními institucemi, včetně Magistrátu hl. m Prahy, daří připravovat na náměstí pestrý program. Doufám, že se i v dnešní nelehké situaci podaří plánované akce na Mariánském uskutečnit.“ (radní pro kulturu a cestovního ruchu Hana Třeštíková)

Sezónu 2021 projektu Moje Mariánské zahájí Setkání s hudební osobností, kytaristou a profesorem Hamu, panem Štěpánem Rakem (16. 6.). V pátek se náměstí promění v mimraj různorodého umění. Od 14 hodin je tu připraven program pro děti. Odpoledne pak vystoupí například improvizační skupina herečky Simony Babčákové nebo zpěvačka Bára Polákové. V sobotu se prostor zklidní prvním autorským čtením, vystoupí Spolek přiměřených depresí.
V úterý 22. 6., zafouká-li dobrý vítr, vyrazí od břehu již osmý ročník festivalu Knihovna na vlnách.
Červenec bude vesměs divadelní, procházkový. Společnost Za dveřmi projde centrem města v obřích maskách na chůdách, Bratři v tricku si zahrají na Běžkařskou Odyseu, dostaví se origamisté, pletaři a jiní. A možná vyjde i letní kino.
Srpen bude patřit festivalu science fiction Comic-con, dětskému festivalu Mami, tati, dějou se věci, Ozvěnám Ringu X10, nahodilým, drobných akcím.

Dění na náměstí je možné sledovat na FB ve skupině Moje Mariánské (https://www.facebook.com/groups/mojemarianske). Mariánské náměstí se mění v místo setkávání, trávení volného času. Poskytuje prostor umění. Vítán je každý, kdo má rád výzvy. V případě zájmu o uspořádání akce na náměstí je možné využít kontaktní formulář http://bit.ly/akcemarianske, kalendář plánovaných akcí je dostupný na http://l.mlp.cz/programmarianske.

Geneze vzniku projektu Moje Mariánské

Mariánské náměstí v centru hlavního města, vymezené čtyřmi významnými institucemi (Clam Gallasův palác, Národní knihovna, Městská knihovna v Praze a Magistrát hlavního města), získalo v září roku 2019 v rámci Dne bez aut svou prozatímní podobu. Náměstí již nefunguje jako parkoviště. Díky umístěnému mobiliáři a akcím zde pořádaným se daří obnovovat jeho reprezentativní, sociální, pobytovou funkci. V té setrvá do zahájení revitalizace schválené Radou hlavního města Prahy na konci roku 2020.
Více: https://www.iprpraha.cz/marianskenamesti
Součástí projektu Moje Mariánské bylo předání koordinace kulturních a společenských aktivit náměstí novému správci, Městské knihovně v Praze.  Ta se zástupci okolních institucí (Magistrát hl. města Prahy, Prahy 1, Galerie hl. města Prahy, Národní knihovna, Skautský institut) tvoří páteř tzv. dramaturgické rady, která na svých pravidelných setkáních společně vytváří plán akcí a udržuje náměstí ve formě přívětivé rezidentům i návštěvníkům okolních institucí.

Akce, které se na náměstí odehrávají, jsou většinově nekomerčního charakteru a mají komunitní ráz. Záměrem projektu Moje Mariánské je propojit sousedy, místní komunity s jejich návštěvníky. Akcím by neměla chybět spontánnost ve smyslu:  „Je hezky, pojďme ven a skládejme origami, vypijme si kávu, poseďme jen tak.“

Sezóna 2020 byla i kvůli pandemické situaci zkušební. Přesto se na náměstí odehrála řada úspěšných akcí: literární festival Knihovna na vlnách, týdenní multižánrový festival Ring X10, první ročník dětského festivalu Mami, tati, dějou se věci!, sousedská slavnost Zažít město jinak, výstavy a další menší produkce.
Více: http://l.mlp.cz/issusezona21.

Autor článku: Převzato z: https://kultura.praha.eu/

Letní kulturní sezóna na Mariánském náměstí v Praze začíná

Festivaly

28.06.2022

Festival Letní Letná vydává podcast o novém cirkusu

Již 19 let je hlavním cílem festivalu Letní Letná rozvíjet nový cirkus a předávat divákům kouzlo tohoto žánru. A proto organizátoři festivalu přicházejí s Letní Letná podcastem, který ve svých epizodách představí akrobaty, producenty a různé členy týmu festivalu i jiných českých projektů, které spojuje láska k novému cirkusu.

27.06.2022

Festival NODO a dalších 6 představení

Šesté bienále mezinárodního festivalu NODO v sobotu zahájilo drásavou operou o bezdomovectví. Skladatel Salvatore Sciarrino je mistrem silných poetických zkratek v ději i hudbě. Polský inscenační tým v čele s mezzosopranistkou Annou Radziejewskou nadchnul diváky širokoúhlou minimalistickou podívanou. Divadelní soubor JEDL s členy Ostravské bandy, hudbou Matouše Hejla na libreto Lucie Trmíkové uvedl včera Operu Ibsen / Přízraky, vysoce aktuální dílo o pokrytectví, přetvářce, naší neschopnosti říkat pravdu, zejména těm nejbližším.

27.06.2022

V Chráněném bydlení Fara v obci Slapy se uskuteční jedenáctý ročník festivalu Cihlafest

Již tradiční festival nedaleko Slapské přehrady se letos uskuteční už po jedenácté v Chráněném bydlení Fara v obci Slapy. Rozlehlá farní zahrada se na jeden den promění v místo pro pobavení a setkání milovníků divadla a muziky. Na dvou scénách se 6. srpna představí kapely nejrůznějších žánrů, divadla, žongléři, artisté.