26.08.2020 11:00

Letní Letnou zakončil francouzský artista

Mezinárodní festival nového cirkusu Letní Letná v Praze zakončil francouzský soubor Cirque Galapiat. V šapitó v Letenských sadech uvedli tito absolventi prestižní francouzské cirkusové školy své představení L’âne & la carotte (Osel a mrkev), show artisty Lucho Smita. Stejně jako při své premiéře na Letní Letné před osmi lety uchvátili publikum svou hravostí, odvahou a trochou nebezpečí.

Festival nového cirkusu a pohybového divadla se letos konal kvůli koronaviru ve zmenšené verzi, kterou pořadatelé nazvali Letní Letná Light. Omezena byla především účast zahraničních hostí, kdy na festival přijel kromě v pondělí a dnes vystupujícího francouzského souboru ze zahraničí již jen španělský soubor Voalá. Svou vzdušnou akrobacií festival 18. srpna zahájil.

"Letní Letná proběhla letos v menším měřítku, ale lidé chodili jako jiné roky, většina představení byla vyprodaná. Hned několik představení jsme přesunuli na open air scénu, kde vše probíhalo pod širým nebem. Návštěvníci respektovali veškerá opatření, nosili roušky a chovali se i přesto přirozeně a užívali si festivalovou atmosféru. Mám dobrý pocit z toho, že se tu lidé cítili svobodně a bezpečně," uvedl ředitel festivalu Jiří Turek.

Galapiat znamená v překladu rošťák, uličník nebo pobuda a jejich představení nazvané Osel a mrkev je příběh jednoho tragického hrdiny cirkusu - jeho minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Představením provází hlas, který příběh umělce doplňuje, zpochybňuje a zpovídá jej.
Představení je o člověku, který se postavil výzvě. Rozhodl se spojit celou řadu různých cirkusových kousků - lví skok, vystoupení hořícího tuleně, kovbojské číslo, visutou hrazdu, pád z akrobatické šály, roztodivnou ekvilibristiku a dokonce i chůzi po laně. Kousky bláznivého cirkusového kuchaře se v něm střídají jeden za druhým.
Paličatý a posedlý svým vlastním cílem, který se mu nejspíš nepodaří nikdy naplnit, vzal si do hlavy, že to všechno zvládne. Rychleji, lépe, ještě dál a ještě výš... Honí se za svým cílem jako nebohý oslík, kterému pán pověsil na klacek připevněný k jeho tělu mrkev, kterou ale nikdy nedohoní, protože se pohybuje kupředu spolu s ním.
Díky svému věrnému pomocníkovi a divákům ale možná artista nakonec pochopí, že je jeho marnivý plán předem prohraný, a že když chce člověk změnit svět, musí nejdřív začít sám u sebe.

Autor článku: ČTK: hrm, mal