18.07.2005 00:00

Letní seminář o zpěvu a dýchání s Feng-jün Song

Čínská zpěvačka Feng-jün Song pořádá prázdninový seminář O zpěvu a dýchání. Uskuteční se na přelomu července a srpna v malebném prostředí Krkonoš.

Seminář je určen pro všechny, kdo mají rádi zpěv, bez ohledu na to zda umí či neumí zpívat. Zpěv je základní schopností člověka. Člověk uměl zpívat dřív než začal mluvit. Zpěv stojí na dechu. Dech má neskutečnou sílu posunovat naše hranice a vytvářet tak větší prostor pro rezonanci a průtok našeho hlasu. Zpěv znamená otevření se citovému, niternému pravdivému hlasu života, který je hluboko v nás.

Termín: 29. 7. - 2. 8. 2005
Místo: horský penzion Gendorf, Čistá v Krkonoších 15, 543 44 Černý Důl
Rezervace a informace: telefonicky 777 261 969, 731 570 701 a emailem na caslavskamagdalena@seznam.cz, song@fengjunsong.cz, rybanaruby@rybanaruby.net

Náplň semináře: tchaj-ťi čchüan a čchi-kung cvičení, dýchací a hlasová cvičení, pěvecké techniky, vnímání a prociťování sebe sama, zvukové napodobování – vnímání světa, tóny a tónové vibrace, pohybové a hudební improvizace

Feng-jűn Song se zabývá již přes dvacet let tchaj-ťi-čchűan a čchi-kung (tradiční čínské bojové umění a umění dýchání). Na seminářích se snaží využívat přirozenou cestou kombinování zkušeností z oblastí tchaj-ťi-čchűan a čchi-kung s pěveckými technikami pekingské opery.

Je prezentována jako nadžánrová zpěvačka. Vyrůstala v severní Číně, od raného dětství se učila pekingské opeře. Stala se mnohaletou osobní žákyní paní Šang Chuej-min, následovnice školy Šang, jedné ze čtyř nejvýznamnějších škol ženského hereckého typu pekingské opery. Od roku 1985 trvale žije v Praze. Je absolventkou FF UK v Praze a doktorkou filozofie. Po absolvování vyučovala na FF UK v Praze, potom na řadě uměleckých škol (Státní konzervatoř Jar. Ježka, brněnská JAMU, Vyšší odborná herecká škola v Praze). Vokální projev Feng-jűn Song se těžko zařazuje do konvenčních škatulek. Hlasový rejstřík se pohybuje od altu až po soprán. Zpracovává a interpretuje autentické lidové písně z různých lokalit Číny, Tibetu, Mongolska a písně dalších východních národů a etnik. Vydala tři autorská alba: Sun Meets Song (se Slunečním orchestrem), Horská karavana (kde ji doprovázeli Helena & Jiří Vedralovi a Martin Smolka, Tomáš Ondrušek), SONG z dračího člunu (s Horskou karavanou). Srovnává východní hudbu se západní a jinou etnickou hudbou (např. indiánskou, africkou aj.) a na základě toho se také věnuje hudební improvizaci. Uspořádala mnoho úspěšných seminářů o zpěvu a hudební improvizaci na Brněnském JAMU, v pražském divadle Archa, i v Německu.

Na otázku redaktora Reflexu Petra Dorůžky "Co plánujete vedle koncertů?" Feng-jün Song odpovídá: "Semináře o zpěvu a dýchání. Ale nechci nikomu vnucovat žádné učení. Chci lidem jen pomoci, aby se zkusili sami na sebe podívat z jiného úhlu. Každý člověk byl jednou dítě, má to pořád v sobě, ale jak rosteme a žijeme ve společnosti, tak nás systém pravidel přinutí na to dítě zapomenout. Pokud člověk chce zpívat, musí to dělat upřímně, to dítě v sobě znovu vzkřísit. Budeme zpívat jako děti, hrát si jako děti, učit se dýchat. Vím, že podobné kursy dělá také Ida Kelarová, mám Idu ráda, jak zpívá od srdce a zároveň také od země, ale my jsme každá z jiné kultury, takže to děláme odlišně."
(Reflex 26/2005)

Zdroj: převzato ze zpravodajství Econnect

Autor článku: redakce