30.03.2023 16:12

Letní shakespearovské slavnosti se po šesti letech vracejí do Nejvyššího purkrabství Pražského hradu

Letní shakespearovské slavnosti se po šesti letech vracejí do Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. Letošní ročník festivalu děl slavného dramatika zahájí premiéra komedie Jak se vám líbí. Festival nabídne i dva speciální večery uspořádané u příležitosti 80. narozenin překladatele shakespearovských dramat Martina Hilského, které připadají na 8. dubna. ČTK o tom dnes za pořadatele informoval Pavel Turner.

Areál Nejvyššího purkrabství se rekonstruoval v několika etapách od konce roku 2013 do roku 2021, opravy přišly na téměř 150 milionů korun. Při rekonstrukci areálu purkrabství se kompletně obnovily historické budovy, interiér a přilehlý parter včetně románské Černé věže. Během rekonstrukčních prací se demolovala novodobá vestavba proskleného atria a přilehlých konstrukcí z počátku 60. let 20. století.

Letní shakespearovské slavnosti 2023 se budou konat od 27. června do 2. září v Praze kromě Nejvyššího purkrabství Pražského hradu také na Letní scéně HAMU na Malostranském náměstí, v Brně, Ostravě a Bratislavě. Na programu je 14 titulů rozprostřených do 139 představení.

Premiérovou inscenací bude komedie Jak se vám líbí v režii Jakuba Nvoty. Diváci se mohou těšit na Lucii Štěpánkovou, Vaška Matějovského, Romana Zacha, Markétu Děrgelovou, Jaromíra Noska, Pavlu Tomicovou, Tomáše Jeřábka, Jakuba Žáčka a další. Na programu je 35 večerů s touto hrou v Praze, Brně a Ostravě.

Svou pražskou premiéru bude mít slovenský Hamlet, inscenace Pavla Kheka, ve které se v hlavních rolích představí Ľuboš Kostelný, Marek Majeský, Tereza Kostková nebo Henrieta Mičkovicová. Novinku v podobě titulu Romeo and Juliet tradičně chystá soubor Prague Shakespeare Company pro milovníky Shakespeara v originále.

U příležitosti významného životního jubilea překladatele Martina Hilského s ním bude na jevišti promlouvat Marek Eben, zazní sonety v mluvené i zpívané podobě s živým hudebním doprovodem.

Program festivalu a informace o vstupenkách je na www.shakespeare.cz.

Autor článku: ČTK: hrm, snm, HAMLET (SK), zdroj: Agentúra JAY production s.r.o., foto: Robert Tapper

Letní shakespearovské slavnosti se po šesti letech vracejí do Nejvyššího purkrabství Pražského hradu

Festivaly

29.05.2023

Festival Energie pro kulturu startuje čtvrtý ročník. Letos zamíří do 6 měst, kam tentokrát veze epickou show SNOWFLAKES: Amerikánka

Čtvrtý ročník putovního hudebně-divadelního festivalu Energie pro kulturu do regionů opět přiveze bohatý kulturní program. Letos se návštěvníci mohou těšit třeba na kapelu Michala Hrůzy, Poetiku, Xindl X nebo zpěvačky Annu K či Ewu Farnou a mnoho dalších. Unikátním zážitkem bude rozhodně SNOWFLAKES: Amerikánka, epická show autentických zpovědí, muzikál, činohra, fashion show, živá upoutávka na film AMERIKÁNKA a další kapitola příběhu o tom, že naději, pokud se ji nerozhodneme vzdát sami, nám nikdo vzít nedokáže.

26.05.2023

Cenu Martina Porubjaka na festivalu Setkání Stretnutie získala Jana Oľhová

Městské divadlo Zlín ve středu 24. května slavnostně zahájilo 27. ročník česko-slovenského festivalu Setkání Stretnutie před představením Slovenského národného divadla Pohreb alebo svadba – Čo skôr? Při této příležitosti zlínští divadelníci udělili i letos Cenu Martina Porubjaka: obdržela ji Jana Oľhová, výrazná herecká osobnost slovenského i českého uměleckého světa.

25.05.2023

Letní shakespearovské slavnosti zahájí komedie Jak se vám líbí

Očekávaný festival Letní shakespearovské slavnosti slibuje divákům už tradičně jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky pod širým nebem. Od 27. června do 2. září bude v Praze na repertoáru celkem 11 titulů s bohatým spektrem nevšedních zážitků.