15.05.2018 11:33

Letní shakespearovské slavnosti v Brně o prázdninách nabídnou čtyři inscenace včetně novinky Dobrý konec všechno spraví

Letní shakespearovské slavnosti v Brně o prázdninách nabídnou čtyři inscenace včetně novinky Dobrý konec všechno spraví. Režisér Jan Antonín Pitínský začal se zkouškami před týdnem. Pro slavnosti, které se kromě Brna konají také v Praze, Ostravě a Bratislavě, tvoří svou první inscenaci.

Od pořadatelů dostal Pitínský volnou ruku. Vybral si méně známou a zřídka uváděnou hru, kterou ale označil za svého nejoblíbenějšího Shakespeara. Pořadatelé hru charakterizují jako něžně melancholickou komedii pyšného odmítání a vytrvalé naděje.

Dobrý konec všechno spraví pojednává o dceři věhlasného lékaře, která s recepty svého otce uzdraví francouzského krále a jako odměnu si přeje ruku nedosažitelného šlechtice Bertrama. Následuje spletitý děj, který se odehrává na různých místech, kombinuje dobrodružství milostná i válečná a spěje k dobrému konci.

"Je to chytrá hra," řekl dnes novinářům představitel jedné z hlavních rolí Martin Siničák, jinak herec Národního divadla Brno, kterého Pitínský určil pro úlohu Bertrama. "Je to takový mladý hejsek, který je oženěn proti své vůli a radši prchne do války, která se ovšem odehrává ve Florencii, což je velice příjemné město, a tam se začne oddávat různým radovánkám, než je znovu polapen svou ženou," řekl o postavě Siničák.

Na jevišti se potká s Annou Fialovou, jejíž zkušenost se Shakespearem dosud obnášela jen "maturitní" úlohu Lady Macbeth. Další postavy ztvární třeba Ondřej Pavelka, Marie Durnová, Jan Vlasák a Martin Dejdar.

Dějištěm Letních shakespearovských slavností je tradičně nádvoří hradu Špilberk. Letos se tam odehraje 13 představení, uvedl za pořadatele Michal Rychlý. Slavnosti v Brně nabídnou také také Hamleta, Mnoho povyku pro nic a Večer tříkrálový. Potrvají od 17. července do 10. srpna. Předprodej vstupenek už začal.

https://www.shakespeare.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, dr