23.05.2001 00:00

Letní shakespearovské slavnosti v Praze začnou 3. července

PRAHA 22. května (ČTK) - Také letos se na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu uskuteční Letní shakespearovské slavnosti. Podle ředitele pořádající agentury Schok Michala Rychlého začnou 3. července a potrvají do poloviny září. Tento divadelní svátek zahájí premiéra nově nastudované komedie Marná lásky snaha v režii Ivana Rajmonta.

"Jeden z největších letních divadelních projektů v Praze dále zopakuje loňskou úspěšnou komedii Zkrocení zlé ženy v českém a slovenském obsazení, kterou nastudoval Vladimír Strnisko. Ze zahraničních hostů přislíbil účast polský soubor Teatr Modrzejewskiej z Legnice. Jeho členové přivezou inscenaci Jak se vám líbí v pozoruhodném rockovém provedení. Bratislavské divadlo Astorka uvede Sen noci svatojánské. Tuto pohádkovou komedii budou moci diváci porovnat s provedením Horáckého divadla z Jihlavy," řekl dnes Rychlý ČTK.

Seznam letošních účastníků doplní královéhradecké divadlo Drak se svým volným nastudováním příběhu Romea a Julie pod názvem Mor na ty vaše rody. Podle Rychlého se jedná o účasti dalších souborů i možnostech několika představení mimo Prahu.

Myšlenka Letních shakespearovských slavností vznikla v roce 1990, kdy prezident Václav Havel vyzval umělce k oživení Pražského hradu. Diváci tehdy zhlédli inscenace Sen noci svatojánské (režie Jan Kačer), Romeo a Julie (režie Tomáš Töpfer), Zkrocení zlé ženy (režie Milan Schejbal).

O hlubší koncepci programu s trvalejším a pevným charakterem divadelní přehlídky začal uvažovat Alexej Pyško. Ve spolupráci s Töpferem, Kačerem a dalšími umělci se zrodil projekt, inspirovaný Aloisem Bejblíkem, pravděpodobně skutečným otcem myšlenky vzniku shakespearovských slavností. V roce 1998 se agentura Schok vrátila s obnoveným projektem slavností se snahou každoročně vytvořit tradiční místo setkávání předních domácích divadelníků.

Loni poprvé zhlédli některá představení i diváci v Brně na hradě Špilberk v rámci Brněnských shakespearovských dnů. Na Pražském hradě nabídla tato událost šest desítek představení pro více než 35.000 diváků.

Autor článku: redakce