04.09.2007 00:00

Letošní sezona na točně byla pro Jihočeské divadlo rekordní

České Budějovice 4. září (ČTK) - Letošní sezona před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově byla pro Jihočeské divadlo rekordní. Odehrálo tam víc představení než v předchozích letech a přibylo návštěvníků, řekla ČTK Veronika Homolková z obchodního oddělení divadla. Příští léto budou Jihočeši hrát v tomto atraktivním prostředí 50. sezonu, pro kterou chystají například nové zpracování Robina Hooda a Verdiho operu Síla osudu.

Čtyři soubory Jihočeského divadla odehrály v zámeckém parku letos 86 představení, tedy o dvě víc než loni a o sedm víc než předloni. Rekord zaznamenala i návštěvnost. "Letošní představení zhlédlo 53.856 diváků, což vzhledem ke kapacitě otáčivého hlediště činí 98 procent," upřesnila Homolková. V loňské sezoně navštívilo točnu 51.042 diváků a předloni 47.135 lidí.

Také v počtu nasazených titulů bylo toto léto rekordní. Oproti loňským i předloňským šesti titulům jich bylo tentokrát na repertoáru celkem osm. V činohře byla na programu představení Sluha dvou pánů, Tři mušketýři, Kráska a zvíře, v opeře Cikánský baron a Rusalka, v baletu Labutí jezero a v loutkohře Zlatovláska a Kocour v botách.

Příští sezonu oslaví divadlo na otáčivém hledišti jubileum, a to 50. sezonu. Chystá pro ni i divácky vděčné tituly - činohra uvede v premiéře nové zpracování Robina Hooda a operní soubor Verdiho operu Síla osudu s řadou hostujících pěveckých hvězd. Soubor loutkohry chystá pro děti atraktivní pohádku o nejšikovnějším mravenci Ferdovi. Vrátí se i úspěšná představení letošního roku, jako například Rusalka, Sluha dvou pánů a Cikánský baron.

Divadlo v barokní zahradě krumlovského zámku oslavilo letos 60 let - jako první divadelní představení tam herci odehráli 14. června 1947 Shakespearův Večer tříkrálový. V červnu 1958 se poprvé roztočila točna otáčivého hlediště, postavená v parku přes protest památkářů. Konstrukce dodnes vadí nejenom jim, ale také výboru pro světové dědictví UNESCO. V roce 1992 se totiž historické jádro Českého Krumlova dostalo na jeho seznam světového kulturního a přírodního dědictví, a tak měla být točna do roku 1999 zbourána. Ministerstvo kultury ale opakovaně prodlužovalo životnost točny, naposledy do roku 2008.

České Budějovice - vlastník točny a zřizovatel Jihočeského divadla - hodlají v roce 2011 uspořádat mezinárodní architektonickou soutěž, z níž vzejde podoba nové konstrukce. Zatím není jasné, zda bude stát v zámecké zahradě, nebo mimo ni. Před novým otáčivým hledištěm v Českém Krumlově by mělo Jihočeské divadlo hrát nejpozději v roce 2015.

bin snm

Autor článku: ČTK