15.05.2012 18:47

Letošním tahákem na českokrumlovské točně je Dekameron

Českokrumlovské plenérové divadlo letos divákům v premiéře nabídne bláznivou komedii na motivy Boccacciova Dekameronu, Prokofjevův balet Romeo a Julie a Verdiho operu Rigoletto. Před otáčivé hlediště se vrátí Leoncavallovi KomediantiJosé Curou, úspěšná komedie Jak se vám líbí, Robin Hood a naposledy Menzelův Sluha dvou pánů. Sezona začíná 7. června a představení jsou z poloviny vyprodaná, největší zájem je o Dekameron, řekl dnes novinářům ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták.

Sezonu zahájí činohra s původním textem z dílny dramaturgyně Olgy Šubrtové a šéfa činohry Martina Glasera, jejichž dosavadní autorské projekty byly podle ředitele mimořádně divácky úspěšné. Tentokrát je inspirovaly vzrušující příběhy z Dekameronu. "Rozhodli jsme se pro cestu širokého epického proudu. Je tam asi 20 postav a každá z nich zažívá řadu různých příběhů, není to jeden centrální příběh, ale takový propletenec nejkrásnějších motivů, které se nám v Dekameronu jevily nejdramatičtější," uvedl Glaser. Inscenace bude podle něj výpravná, do parku naveze dosud největší množství kulis.

Naopak v minimalistické scénografii se bude podle hostující režisérky Jany Kališové odehrávat nesmrtelná opera Rigoletto. "Snažili jsme se omezit výpravu, neboť se domnívám, že kulisy tomu parku příliš nesvědčí. Necháme tam hrát víc přírodu," uvedla. Opera se bude hrát bez jediného škrtu pod taktovkou ředitele jihočeské opery Maria de Rose. Posluchači se mohou těšit na mezinárodní pěvecké obsazení.


Jihočeské divadlo: Komedianti

Velkým zážitkem pro diváky bude podle ředitele Romeo a Julie v režii šéfa baletu Attily Egerháziho. Ten ocenil zlepšení vybavení světelného parku. "Je možné hrát si se světelným designem jako nikdy před tím," řekl novinářům. Prostředím plenérového divadla je unesen. Míní, že zachování točny v zámecké zahradě je velice důležité.

Loni vidělo 86 představení před českokrumlovskou točnou téměř 51.000 diváků. Do hlediště je přilákali především KomediantiJosé Curou a inscenace Jak se vám líbí v režii Davida Radoka. Rekordní byly tržby - 32 milionů korun. Téměř všechna představení byla vyprodána.


Jihočeské divadlo: Komedianti

Otáčivé hlediště v českokrumlovské zámecké zahradě patří více než 50 let mezi přední evropské divadelní plenérové scény. Na zdejších inscenacích spolupracovala řada osobností.
Přes nesouhlas veřejnosti, který projevila v několika anketách, hrozí točně stále vystěhování ze zámecké zahrady. Poslední sezona by na tomto místě mohla být v roce 2015.
Památkářům se současná točna nelíbí. Nelíbí se ani světovému výboru UNESCO, který Krumlov zapsalo v roce 1992 na seznam světového dědictví. Představitelé Jihočeského kraje, Českých Budějovic a Českého Krumlova se zasazují o modernizaci scény na nynějším místě s nenahraditelnou atmosférou.
"Po personální změně v čele ministerstva kultury jsou jednání o budoucnosti točny na mrtvém bodě. Ministryně Alena Hanáková na posledním setkání přislíbila, že znovu otevře jednání, a také svoji aktivitu vůči UNESCO," uvedl Šesták. Ráda by prý na jednání výboru v Paříži zastupovala stát osobně.


Otáčivé hlediště Český Krumlov

Autor článku: ČTK: Jaroslava Mikešová

Letošním tahákem na českokrumlovské točně je Dekameron